Sakarya'da bir ayda 4 intihar

Sakarya'da bilindiği üzere son günlerde 4 kişinin intihar ettiği haberini almıştık. Bundan önceki süreçlerde de intihar vakalarının çoğalması vatandaşlar arasında da büyük tedirginlik yaratmıştı.  Basına yansıyan intihar girişimleri konusunda Anadolu Psikologlar Derneği adına açıklama yapan dernek başkanı Uzm.Klinik Psikolog İlhan Bozkurt dikkat çekici ifadeler kullandı. Bozkurt, intihar olgularının önlenebilir durumlar olduğunu ve  bu konuda kamu kurumlarının yanı sıra; basın mensuplarına, üniversitelere, eğitimcilere, din görevlilerine ve sivil toplum kuruluşları başta olmak üzere toplumun hemen her kesimine önemli görevler düştüğünü söyledi.

Açıklama şöyle:

ERKEKLER FAZLA

Tüm Dünyada ve Türkiye’de ruhsal hastalıklar gibi intihar vakaları da ne yazık ki giderek artmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumunun 2018 verilerine göre: Ülkemizde 2000'li yılların başlarında yıllık 2000'li rakamlarla ifade edilen intihar sonucu ölüm vakaları, 2012 yılından itibaren 3000'li rakamlara çıkmıştır. İntihar nedeniyle ölen erkeklerin oranı kadınlara göre yüzde 75 daha fazladır. 

ŞİZOFRENİ, ALKOLİZM, KİŞİLİK BOZUKLUĞU

Araştırmalar, intihar girişiminde bulunanların %90'ından fazlasının o sırada psikolojik bir rahatsızlığının olduğunu göstermektedir. İntihar davranışı için risk, psikolojik rahatsızlığın tipine göre değişmektedir. İntiharların yaklaşık %60'ının depresif bozukluk ve bipolar bozukluktan kaynaklandığı tespit edilmiştir. Ayrıca şizofreni, alkolizm ve kişilik bozukluğu, daha önce intihar girişiminde bulunmuş olmak da intihar riskini artırmaktadır.

ALKOL, HAP, SİLAH, UMUTSUZLUK

Sizde veya bir yakınınızda şu belirtiler varsa psikolojik yardım alın sizde veya bir yakınınızda şu belirtilerden bazıları varsa mutlaka bir ruh sağlığı uzmanına veya hastanelerin acil servislerinde bulunan psiko-sosyal destek birimlerine başvurunuz. Kendine zarar verme veya yaşamına son vermeye yönelik düşünceler ya da ifadeler. Eskiden hoşlandığı aktivitelere olan ilgiyi kaybetmek. Ölümle ilgili düşüncelerin artması. Alkol ve uyuşturucu madde kullanımında artış. Yaşamanın anlamsız olduğu düşünceleri. Köşeye sıkışmışlık hissi ve umutsuzluk. Silah veya hap gibi şeyler temin etme. Umursamazlık. Ani duygu değişimleri,  başkalarının duymadığı ve intihara yönlendiren sesler duymak

HERKESE GÖREV DÜŞÜYOR

Yapılan araştırmalarda intihar haberlerinin medyada sunuluş şekli ile intihar riskindeki artış arasında önemli bir ilişki olduğu bildirilmiştir. Bu nedenle intihar girişimi haberlerinin veriliş şekli başka intihar girişimlerini tetikleyebilir ve okuyucu tarafından intiharın sorunlar için bir çözümmüş gibi algılanmasına neden olabilir. Bu tür haberlerde:  intihar yönteminin ve gerçekleştiği mekanın açık bir şekilde belirtilmemesi, intihar kelimesinin çarpıcı şekilde kullanılmaması, haber detayında intiharda rol oynayan psikososyal nedenlerin intihar konusunda eğitimli Klinik psikolog  görüşleri ile aydınlatılması, altta yatan bir psikolojik sorun varsa bunun  belirtilmesi, yaşanan sorunların çözümü için başvurulabilecek yerlerin belirtilmesi,kurbanı onurlandıracak, romantize edecek, özendirecek  ifadelerden kaçınılması gerekmektedir."

 

Anahtar Kelimeler:
Sakarya Intihar Vakaları
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Umut 1 ay önce

Psikolojik sorunlar her geçen gün artıyor, Bu konuda halkın bilgilendirilmesi ve sorunlar intihar boyutuna gelmeden psikolojik yardım almak çok önemli.

Avatar
Koral 3 hafta önce

İşsizlik evine ekmek götürememe korkusu ve psikatristlerin hastayı iyi dinlemeden hastayım diyene hemen antiseprasan ilaç vermesi, hasta yakınına hastayı teslim edip bilgi verecekleri yerine ilaçla hastayı kendi haline bırakması,bu tür ilaçların intihara sebep olabileceğini yakınlarına söylememesi kontrol edilmeyip tabi iflas, borçlar evde kalmayan sevgiler. Vs ilaçları içilmesini sağlamas