SAKARYA’DA ÇATIŞMAYA İHTİYACIMIZ YOK

"ELİMİZDEN GELEN HER ŞEYİ YAPTIK"

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç; “TBMM ile ilgili bir yasaklama olmadığı için görevlerine devam ettiler. Bir işim vardı onu devrettim. Onun haricinde bütün insanlar sıkıntılar içine girdi. Benin derdim Sakarya. Sakarya’da biri yatağına girse onu dert edinirim. Biz yatağa yatarken bizi kimse aramasın demiyoruz. Pandemi sürecinde elimizden gelen her şeyi yaptık. Yoğun bakımda kalan hastalarımız için elimizden gelen her yardımı yapıyoruz. Normal Engin Özkoç için zaman var ama Milletvekili Özkoç için zaman yok.” dedi.

“TÜRKİYE’NİN HAZİNESİNDE PARA YOK”

Özkoç; “İktidarın görevi insanlara hizmet vermek ve ihtiyaçlarını karşılamak. İktidarın görevi milletin eksiklerini tamamlamaktır. TBMM’de CHP’nin yardım ettiği projeler haber yapılmıyor. Türkiye’de ekonomik bir sıkıntı yaşadığı tablo var. Bunu ben demiyorum TÜİK diyor. Sakarya’da yaşayan 10 kişiden bir kişi gerçekten yoksulluk çekiyor. Bunların yardım aldıkları hiçbir yer yok. Sakarya’da şuan da pandemi süreci hariç 44 bin 788 kişi işsiz. Bunların arasında iş aramaktan bıkmış kişi yok. Sakarya’nın mahkemelerde 300 bin icra dosyası var yani neredeyse 4 kişiden 1 kişi mahkemelik olmuş durumunda. Peki, bunlar pandemi sürecinde ne yapacak. Sen pazarcıyı dışarı çıkartmıyorsun, kahveler kapalı, esnaflar kapalı. Örneğin Almanya pandemi döneminde 825 milyar dolar ayırmış. Yani bütün bunları düşünecek olursak Türkiye’nin 4 milyar bütçe ayırması gerekiyordu. Türkiye bunların çok gerisinde kaldı çünkü Türkiye’nin hazinesinde para yok, israf yaptığı için hazinesinde para yok. Örneğin saraylara biz 10 milyar dolar civarında harcama yapmışız peki biz buralara harcamamış olsaydık ne yapardık. Vatandaşın kullanacağı 10 milyar dolar harcayacak parası vardı. Eğer biz şehir hastanelerini bu şekilde yapmamış olsaydık, saraylara 10 milyar dolar harcamamış olsaydık, sarayın bir yıl içerisinde sadece yemeğe 900 milyar harcanmamış olsaydı o zaman Türkiye bu sıkıntıları yaşamamış olurduk. Esnafımıza bu paralarla kredi yardımı yapabilirdik, çiftçilere nefes aldırabilirdik. Biz İktidarı boşuna eleştirmiyoruz. Biz pandemi sürecinde 3 hafta vatandaşı içeride tutun dedik. Kirasına ve yiyeceği içeceğine yardım edin dedik. Bu paralı işsizlik fonundan yaralanabilirlerdi. Ama harcanmadı çünkü fonda para yoktu. Şehit ve Gazi ailelerine 607 milyon civarında bir rakamda ayrılmış bir para vardı. Ama bunu dahi yediler ve aileler vermediler.” İfadelerini kullandı.

“İKTİDARDA OLAN İNSANLARI DAHA HOŞ GÖRÜLÜ OLMASI GEREKİYOR”

Özkoç; “İktidarda olan insanları daha hoş görülü olması gerekiyor. Biz bu güne kadar bende olmak üzere şahsımıza ve başkanımıza bir şey demeden o üslupla konuşmayız. Kimse böyle bir hakareti hak etmez. Biz istiyoruz ki kötü söz kullanmayalım doğru konuşalım, ilişkilerimiz doğru çizgide olsun çünkü biz millete örnek olmak zorundayız.” dedi.

“BEN SUÇUM YÜZÜNDEN YARGILANMIYORSAM BEN MİLLETİ TEMSİL EDEMEM”

Engin Özkoç; “Benim bu güne kadar 7 davam vardı. Dokunulmazlık kalkınca davam görüldü ve aklandım. Bir kere milletvekili dokunulmazlığını herkes eleştiriyor. Adam hırsızlık yapıyor dokunamıyorsun. Milletvekili vatandaşı için söylediği söz için konuştuysa ceza almamalıdır. Ama Milletvekili hırsızlık yapmışsa ama dokunulmazlığı varsa bu vurguna devam etmek zorunda mı?. Bazı milletvekilinde para sayma makinesi çıkıyor millet bunu yargılamayacak mı? Ahlaksızlık yapmış mahkemede yargılanmayacak mı? Dava güncelliğini kaybetse de yargılanıyor. Biz CHP’de imzamızı atarken dokunulmazlığının kaldırılmasına evet diyoruz dedik. Bakanlar paralarını çalsın diye yapmadık Onlar yerine gazeteciler yargılansın diye yapmadık. Yargı olursa bir ülkede adalet olursa, hukuk olursa her şey olması gereken gibi olur yani yargılanmam gerekiyorsa yargılanmalıyım. O yüzden dokunulmazlık kaldırılmalıdır milletvekillerinin kürsü dokunulmazlığı olmalıdır. Ben suçum yüzünden yargılanmıyorsam ben milleti temsil edemem” şeklinde konuştu.

“TBMM'DE EN ÇOK SAKARYA DİYEN MİLLETVEKİLLERİNDEN BİR TANESİYİM”

Özkoç; “Diğer vekiller tank palet olayını Türkiye ve dünyanın gündemine getiren kim burada miting düzenleyen Sakarya’ya milletvekillerin getiren, tank paleti tüm dünyaya duyuran kim? Sakarya’nın kimsenin sesi çıkmıyordu. Çark caddenin başında oturan ve imza toplayan kim. Ballı kaya projesi ile ilgili Sakarya’da hangi milletvekili soru önergesi ve araştırma önergesini getiren kim. Bunlar olmasaydı gündeme getiremezdik. Ben sapanca gölünü ve TÜPRAŞ’a dava açan kim yaptı bunları. Sakarya’da daha yakın zamanda karasuda limanla ilgili sıkıntıları trenin yapılmayışını, Sakarya’da gar meydanına gidip de kadınlarla eylem yapan ve tren buraya gelsin diye eylem yapan kim. TBMM de en çok Sakarya diyen milletvekillerinden bir tanesiyim." dedi.

“TÜVASAŞ BMC İLE BİR ARAYA GELİRSE HİÇ ŞAŞIRMAM”

Engin Özkoç; “Ben çok dikkatle takip ediyorum. Ben TÜVASAŞ’ı BMC’ye bağlarlarsa hiç şaşırmam. Genel çatının bir şekilde BMC ile bir araya gelirse hiç şaşırmam. Bizim hiç kimseye ihtiyacımız yok. TÜVASAŞ ilk atölye olarak kurulmuştu sonra fabrika oldu. Tüvasaş ile ilgili kaygılarımı söylüyorum TÜVASAŞ BMC gibi yabancı firmanın eline giderse ne yapılması gerekiyorsa yapacağız." dedi.

“TANK PALET’İN EMSALDE KARŞILIĞI 20 MİLYAR DOLARDIR”

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç; "Tank palet şuan da Avrupa’nın en büyük entegre tesisidir. Emsalde karşılığı 20 milyar dolardır. Milli tankın prototopini koç holdinge yaptırıyorsunuz ve milyon dolarlık yatırım var. Prtotopin üretiyorlar ve zamanında teslim etmek istiyorlar ve ihaleye girmek istiyorlar. Ama siz bunlara tank palet hissesini veriyor musunuz? Hayır. Dünyanın en büyük kredisinin açacağını söylüyor musunuz? Hayır söylemşiyorsunuz. 25 yıllık askerlerin bütün gelirlerini karşılayacağını söylüyorsunuz. Türk ordusu dururken katar ordusunu dahil ediyorsunuz. Bunu hangi ülke yapar kendi askeri dururken. Katar bundan Türk ordusu üzerinden yüzde 35 kar edecek. milli tankı üretmek yerine tankı alsak daha karlıydık. Nenden katar ordusu 50 milyona yatırım yapacak diyor ve yapmıyor. Peki BMC sahibi benimle neden yayına gitmekten kaçtı. Ve benimle yüzleşmekten neden kaçtı. Gelsin istediği kanalda konuşalım. Kendisi BMC’yi nasıl aldı konuşalım tank palet bu duruma nasıl geldi konuşalım. Eğer ellerindeki motorları kullanmadan indiriyorlarsa söylesinler. Neden ilk tankı indirmediler çünkü motor yok neden ilk tank üretmediler çünkü şanzıman yok. Eğer CHP bunu gündeme getirirse CHP karşı oluyor oluyor mu oluyor.” dedi.

“OKUL YAKIŞTIRMALARINI DOĞRU BULMUYORUM”

Özkoç; "Ben Sakarya milletvekilleri ile ilgili bir şey söyleyemem ve sert konuşmam. Ben siyaseti ciddi yapıyorum Ali İhsan’ın 21 okul yakıştırmalarını doğru bulmuyorum. 21 okul konusunda gerçekten kırgınım. Oradaki tavrı okul yoktur gibi tavrı doğru değil doğru bulmuyorum. Basın toplantılarında belgeleri verdim yalan söylemedim. Baş başa geliriz beraber otururuz konuruz. 21 okul doğru mudur değil midir? 21 okulun yıkılması 33 okulun yapılandırılması gerekmektedir notu milli eğitim ve valilik raporlarında yer alıyor. Ödenek tahsisi istiyoruz diyoruz Bu resmi yazımıdır evet. Herkese dağıtıldı mı evet. Vali coş inkar etmiyor. 21 okul meselesi var diyor. Kayıtlarda var. 2016 da bir brifing raporu daha yayınlandı ve hemen oradan çıkardı. Bu rapor olduğunda 21 okul çıkarılmış mı oluyor." ifadelerini kullandı.

 “SAKARYA’DA ÇATIŞMAYA İHTİYACIMIZ YOK”

Özkoç; “Derhal bakanla görüşülüp elden çıkarılması gerekiyor dedi vali coş ve kimsenin haberi olasın diyor. Bu kayırlarda var mı var belgesi var mı var. Ben yalancılıkla suçlanıyorum. Ziya Selçuk diyor ki 7 bina için yıkılma kararı alındı. Ziya Selçuk genelge yayınlanarak 17 okulun yıkılması gerektiğini açıklıyor. Benim söylediklerimizin haricinde daha 17 okulun yıkılması gerekiyor. Ben onları söyleye kadar neredeydin? Ben bu dosyaları sana verdim mi verdi. Bu belgeleri inceledin ve bu belgelerle ilgili tek yanlış var dedin mi demedin. Engin Özkoç’u talancı demek seni vicdanen rahatlatacak mı?. Biz bu işlerden sorumlu olacağız. Bu arada sayın bakanı aradım genelgeyi yayınladıktan donra teşekkür edeceğim dedim. Ve teşekkür etti. Burada ak parti milli eğitim bakanına yaptığından dolayı bir kez saha teşekkür ediyorum. Sakarya’da çatışmaya ihtiyacımız yok. Sakarya’da böyle bir şey olamaz.” dedi.

“TARAFSIZ CUMHURBAŞKANINI ÖZLÜYORUM”

Milletvekili Özkoç; “Genel başkan bana herhangi bir uyarıda bulunmadı. Cumhurbaşkanı çıkışımla ilgili ilk burada konuşuyorum siyasi partiler Salı günleri grup toplantısı yapar. Cumhurbaşkanı ak parti genel başkanı olarak Salı günü yapmaktan vazgeçti Çarşamba yaptı. Genel kurulda olanlar genel başkanlar. Çarşamba ise Grup Başkanvekili. Biz Salı günü grup başkanları Çarşamba ve Perşembe basın toplantısı yaparız. Genel başkanımıza toplantıda 6 tane sıfat yakıştırıyor ben bu sıfatları tek tek sıraladım ve geri iade ediyorum dedim. bunu cumhurbaşkanımız 1 kere 2 kere 10 kere söylemedi. Kendisi defalarca söyledik kötü söz sahibine aittir. Benim yaptığım şu dur kendisi ne söylediyse kendisine iade ettim. Ben benden büyük olana bu sözü niye sarf edeyim. Hayatımı Sakarya ve ülkeme hizmet etmekle geçiyor ben hiç kimseye hakaret etmeme ve geri asım atmam. Ben inancımı asla bırakmam milletime bayrağıma be Allah’ıma inancımla hareket ediyorum bize nasıl davranırsanız bizde ona göre hareket ediyoruz. Ben cumhurbaşkanını özlüyorum ben bir tarafsız cumhurbaşkanını özlüyorum.” dedi.

“SİYASET YAPMAMA İSTEDİĞİMİ SÖYLEDİM”

Özkoç; “Ben sayın genel başkan Bundan sonra bir daha siyaset yapmama istediğimi söyledim bu son seçilmelerden sonra odasına gittim söyledim. Ben 34 yıldan beri CHP’de seçildim parti meclisi oldum Grup başkan vekili oldum. Elimden geldiğince hizmet etmeye çalıştım.  Ben bu konuşa ısrarcı olursa ayağa kalktı ve ben hizmet ediyorsa sende hizmet edeceksin dedi. Ben Sakarya da neredeyse çocukluğumdan beri vermişim gönlümü elimden gelen hizmeti yaptım. Siyaset sizin sadece istek ve arzuna göre değildir. Benim şuan ki durumun stabildir. Ben Sakarya’dan aday olmak isterim. Ecevit Keleş işle ilgili her siyasetçi bir siyaset partisinde bir hedefi vardır. Hedefi en üsttür. Onlarda bir sürü şey olmak isterler. Onun öncesinde milletvekili olmak gerekiyor. Kim var burada Engin Özkoç var. Engin Özkoç giderse olunur gibi bir algı var. Herhangi bir çalışma yaptıysam keleşe bilgi vermişimdir. Luanda gayet uyumlu çalışıyoruz. Farklı zenginleri bizi birlik yapar. İlçe ve il örgütümle le beraber bedava maske dağıtılması için çalışma yapıyoruz." şeklinde konuştu.

“ÖN SEÇİMİ DOĞRU BULMADIM”

Özkoç; "Ben ön seçimi doğru bulmadım. Birincisi milletin vekilini millet seçmeli. Genel başkan defalarca söyledi. Ben defalarca söylüyorum. Tercihli oy sistemi olacak. Sen adaylarını gösterirsin ilk eleme yapılır sonra millet kimi istiyorsa o milletvekili olarak gide. O kişi kendisini milletini ve şehrine sevdirmeye çalışır başkanına değil. Bu konuda Sakarya’nın talebi ön seçimse örgütlerin talebi ön seçimse hiç tereddüt etmez onların arkasında olurum." şeklinde konuştu.

“SAKARYA’DA BELEDİYE BAŞKANI OLMAK HAYALİMDİ”

Milletvekili Engin Özkoç; “Sakarya’da belediye başkanı olmak hayalimdi. Sakarya’nın belediye başkanı Ankara’dan ayrılmalı. Sakarya’nın milletvekillilerini bir araya getirmeli. Daha önceden büyükşehir başkanı milletvekillerini bir araya getiriyordu ayrım yapmadan arıyordu. Şuanda Sakarya’da böyle bir gayreti görmüyorum. Sakarya’da yapılan her şey beni heyecanlandırıyor. Ballı Kaya barajı Türkiye’den nadir projelerden bir tanesidir yüzde 90 bitti ben olsam bu projenin bitmesinin sağlarım. Çam dağı barajını ya hayata geçirtirim ya da Melen’e ilgili kıyamet kopartırım ayağa kaldırımım ben buna çare olurum. Nostaljik tren böyle olur mu? ak partili çoğunluk bizde tek bir ses var mı yok. Bunu gündeme getiren yüne biziz. Bizim Sakarya’nın her türlü olanağı var trafik sorunu almış başını gidiyor. sen bunun la ilgili ne yaptın. Yeni vali gelemden 500 milyonluk yatırım yaptı. Bir belediye başkanı orkestra şefi gibidir. Bir asfalt yapımına gidip poz vermez. Belediye başkanı büyük düşünen biridir. Pandemi döneminde Sakarya’ya hiçbir turist gelmedi. Ben Sakarya’yı uçururum." dedi.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ADAYI OLMAK ÇOK İSTİYORUM”

Engin Özkoç; “Büyükşehir belediye başkanı adayı olmak çok istiyorum. Büyükşehir belediye başkanı olmak çok istiyorum. Büyükşehir belediye başkanı oluşaydım Sakarya’yı çok kısa zamanda olduğundan çok kısa zamanda yukarıya taşırdım. Trafik sorununu ortadan kaldırırdım. Sakarya yatırımın merkezi olurdu. Büyükşehir belediye başkanı olsaydım hemen tarım ve kredi kooperatifi başkanlığı kurardım başına CEO getirirdim. Sapanca gölü orda duruyor o bize bakıyor biz ona. Karasu orada duruyor. Benim yaylarıma, gölüme, denizime kurban olayım. Sakarya’nın köftesini tanıtırım kazım paşa köftesini tanıtırım. Sakarya’daki piknik alanlarını tanıtırım. Ben yöresel yemeklerin sunulduğu alanlar yaratırım. Kendi öğrencilerime 100 bin öğrencime konserler yaparım. Türkiye’nin en önemli sanatçılarını getirtirim en önemli konserlerini yaparım. Sakarya’da hiçbir çocuk aç girmez. Böyle bir büyükşehir başkanlığı yapılır mı ya. Ben Sakarya’nın halini tanımını yaparım Geyve’nin adını marka haline getirtirim. Sakarya belediyesi nasıl parasız kalır. Sakarya yatırım fakiri olur. Sakarya raylı sistemi nasıl devletin olanaklarıyla hayata geçiremez. Sakarya’da nasıl 40 bin kişi işsiz kalır. Mustafa isen bir longozu hayata geçirdi tanıtımını yaptı ve öyle kaldı. Orada hiç insanlarımız kalkan yediler mi ya. Ben orada insanları kuyruğa sokarım. Dışarıdan söylemek kolaydır. Birincisi artık büyükşehir başkanı siyasi değildir siyaset yapmaz. Asfalt dökerken poz vermez yatırım yaparken poz verir.  Sadece yerliyi değil yabancıyı getireceksin. Yeşillikse yeşillik, turizmse turizm, üniversite ise üniversite. İlk seçimle aday olmak gerçekten çok isterim. Bu kenti yönetmek çok isterim." ifadelerine yer verdi.

“EN BEĞENDİM BAŞKAN MUTLU IŞIKSU”

Engin Özkoç; “ En beğendim başkan mutlu Işıksu. Daha yenilikçi çalışmalar yapıyor.”

“SAKARYA BENİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ ÇOK SEVİYORUM”

Özkoç; “Sakarya benim için çok değerli çok seviyorum. Sakarya depremden sonra birçok insan başka şehre gittiler ve sonra ağlayarak geri geldiler. Biz depremde hayal ve geçmişimizi de yitirdik. Sakarya’ya hizmet etmeye kimse doymaz. Bana bu şansı veren herkese teşekkür ediyorum. Hiç kimseye kırgınlığım yok. Ben kendi hatalarımı telafi ediyorum. Bizim birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var.” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.