banner66

BAŞKANLAR İŞSİZLİĞİ YORUMLADI

ÖZEL HABER / NAZİLE AKARSU

Pandeminin ekonomiyi altüst ettiği bir dönemde işsizlik rakamlarının düşmesi ne anlama geliyor?

KELEŞ: YALAN SÖYLENİYOR

CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, “İnsanlar artık iş bulma umudunu yitirdi. İşsizlik her ne kadar düşük gösterilmeye çalışılsa da işsizlik oranı yükseliyor. Ekonomi uzun zamandır kötü yönetiliyor. Bu kötü yönetim sadece maliye ile ilgili değil. Tarım politikaları kötü yönetiliyor. İthalattaki yükseliş önlenemiyor. Yüksek cari açık, özel kesimin dış borçlarındaki artış, yurtiçi tasarruf oranının düşüklüğü, ticarete konu sektörlere yönelik yatırım azlığı, gibi göstergeler  ekonominin iyeye gitmediğinin tablosu. Öte yandan açıklanan işsizlik tablosuna baktığımızda ülkemizde işsizliğin azaldığı yalanı söylenmeye devam ediyor. Her dört gencinden birinin işsiz olmasına kayıtsız kalınamaz. Çözüm yurttaşı düşünmeyen, kendi zenginlerini yaratan iktidarın değişmesinde” dedi.

AKAR: DÜŞÜŞ SÜRECEK

MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, “Pandemi şartlarının yavaş yavaş gevşetiliyor olması hizmet sektöründe faaliyetlerin hızlanmasına sebep oldu. Buda iş gücünün artmasına ve işsizliğin düşmesine neden oldu. Ayrıca dünyadaki yeni ticaret formunun da imalat sektörüne önem veriyor olması, Türkiye’de de imalat sektöründe ve sanayi sektöründe de üretimin devam ediyor oluşu işsizliği düşürdü. Evet, vaka sayıları artıyor ama dünyada ekonomiyi ayakta tutmanın önemli olduğu kanaati de hâkim. Dolaysıyla gerekli tedbirler alınarak üretime ağırlık verilecektir.  Önümüzdeki aylarda işsizlik rakamların düşüşünü daha çok göreceğiz” dedi.

KILIÇASLAN: GERÇEKÇİ DEĞİL

İYİ Parti il başkanı Selçuk Kılıçaslan,  “TÜİK’in verdiği rakamların hiçbirinin inandırıcı olduğunu düşünmüyorum. Pandemi sürecinde işsiz sayısının azalmış olmasını bu memlekette kimseye inandıramazsınız. Kim çalışıyor, kim yeni iş buluyor, kim yeni iş yeri açıyor bize söylesinler biz de bilelim. Bir sürü iş arayan var, onları gönderelim onlar da iş sahibi olsun. Bu rakamlara göre kimi işsiz sayıyorlar çok merak ediyoruz? Türkiye’de işsizlik tanımının değişmesi lazım. TÜİK tutturdu bir yol gidiyor; ancak istatistik kurumlarına güven sarsılıyor. Kimse doğru hesap kitap yapamıyor. Şuan el yordamıyla ekonomi yönetilmeye çalışılıyor” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN: TALİMATLI RAKAMLAR

DEVA Partisi İl Başkanı Mehmet Erdoğan, “Devletin açıklamış olduğu verilere güven sarsılmış durumda. Vatandaş TÜİK verilerine artık güvenmiyor. Zaten bunun da yansımaları gözüküyor. Şuanda onların açıkladığı yüzde 13,2; ama gerçek işsizlik yüzde 30 civarında. Pandemiden dolayı ücretsiz izinde olan, kısa çalışma ödeneği ile çalışan binlerce insan var. Onlar da sanki çalışıyormuş gibi gözüküyor. Halbuki onlar da işsiz. İş aramaktan umudunu kesmiş, resmi kurumlara başvurmayan insanlar var. Bunların hepsini ortaya koyduğumuzda işsizlik rakamları hiç de iyimser gözükmüyor. Devletin kurumlarının açıklamış olduğu hiçbir rakama artık güven kalmamıştır. Bu rakamlar talimatla ortaya koyulan rakamlardır” dedi.

SERBES: GÜN GİBİ ORTADA

Gelecek Partisi İl Başkanı Ender Serbes, “TUİK verilerine göre dar tanımlı işsizliğin düşmesi aslında somut gerçeklerle bağdaşmıyor.  İşten çıkarma yasağı salgın sebebiyle sürdüğü için dar tanımlı işsizlik verileri işgücü piyasasında gerçek verileri yansıtmıyor.  Ayrıca birçok insanın iş bulma ümidi kalmadığı için iş aramaktan vazgeçmesinin de göz önünde bulundurulması gerekir.  Ne yazık ki artık TUİK verileri sorgulanır hale geldi. Ülkede büyük bir ekonomik kriz varken, ayrıca salgın sebebiyle işyerleri kapanırken işsizliğin azalması söz konusu bile olamaz.  Rakamlarla gerçekler arasında fark olduğu gün gibi açık. Artık herkes rakamlarla oynandığına inanıyor. Türkiye’de işsizlik artık yıkıcı boyutlara ulaştı. İnsanlar zor durumda. Özellikle genç issiz oranı rekor kırıyor. Tepki almamak için rakamlarla oynanarak işsizlik azalmış gibi gösteriliyor. Ancak bu çözüm değil” dedi.

ABAY: DALGA GEÇİLİYOR

Saadet Partisi Sakarya İl Başkanı Fahrettin Abay, “Açıklanan işsizlik rakamlarıyla resmen Türk halkı ile dalga geçiyorlar. Şuanda Türkiye’de işsizlik yüzde 22-23 seviyelerinde. İşsizlik maaşı verilenlerle birlikte Türkiye’de işsizlik tavan yapmış durumda.  Her şey  ortada olmasına rağmen resmen dalga geçiyorlar. İşsizliğin şuan ki durumda çözülmesi imkânsız;  çünkü Türkiye’de üretim olmayınca işsizliğin azalması mümkün değil. Rakamlarla oynayıp insanlara algı operasyonu yapmaya çalışıyorlar. Halk artık bunlara uyandı, açıklanan rakamların hiç birine inanmıyorlar” dedi.

ERGÜL: KANDIRMASINLAR

Demokrat Parti Sakarya İl Başkanı İsmail Ergül, “İşsizliğin düşmesi mümkün değil. Bu kadar işyeri kapanırken İşsizlik rakamlarının düşmesi bir kandırmacadır. TÜİK’in verileri de kesinlikle yanlıştır. Devlet kurumlara baskı yaparak bu şekilde açıklama yaptırıyor.  İşsizliğin şuanda ülkemizde düşmesi mümkün değil. Bunları açıklayanlar söylesin nerede yeni bir iş yeri açılmış? Bir de kapanan iş yerlerine baksınlar. O zaman anlarız işsizlik düştü mü, çıktı mı? Vatandaşlara artık doğru bilgi versinler. Ülkemiz 18 yıldan beri bir yere gidememektedir. İnsanlar artık açlık sınırı değil yoksulluk sınırında geçinmeye çalışıyorlar” dedi.

banner76
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner18

banner73