banner66

EN ZOR 6 GÜN!

ÖZEL HABER / NAZİLE AKARSU

‘Enkaz altından çıkardığımız her canla yeniden doğmuş gibi olduk’

İZMİR’E KOŞTULAR

Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri,  İzmir’de yaşanan 6,6 büyülüğündeki deprem sonrasında 4 saat içerisinde İzmir’e giderek arama-kurtarma çalışmalarına destek verdi.  İtfaiye Daire Başkanı Orhan Arancı ve arama-kurtarma ekibinde yer alan itfaiye personeli deprem bölgesinde yaptıkları çalışmaları ilk kez gazetemize anlattı. 

UYUMADAN-DİNLENMEDEN

İtfaiye Daire Başkanı Ayhan Orhan Arancı, “İzmir’de meydana gelen deprem haberini alır almaz öncelikle itfaiyedeki arkadaşlarımızla bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaptık. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce ile yaptığımız görüşme sonrasında ekiplerimiz,  arama kurtarma köpeklerimiz ile yola çıktı. Toplam beş itfaiye eri arkadaşımız ve arama kurtarma köpeklerimiz kısa sürede İzmir’e intikal ettiler.  Ekiplerimiz, kriz masasının kendilerine gösterdiği alanda ilk 23 saat hiç uyumadan, dinlenmeden hayat kurtarmaya çalıştı” dedi.

‘EN ZOR BÖLGEDE ÇALIŞTILAR’

Arancı, “Ekip arkadaşlarımız depremin en yoğun yaşandığı, en fazla cenazenin çıktığı bölgedeydi.  Hemen hemen her enkazın başında bizim arkadaşlarımız vardı. Köpekli arama kurtarma timimiz enkaz altında kalanları tespit etmek için canla başla çalıştı. Ülkemizde meydana gelebilecek her türlü afette biz Sakarya itfaiyesi olarak varız. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin talebiyle itfaiye arama kurtarma gönüllüsü diye bir birim oluşturuyoruz. Hayırlısıyla yılbaşından önce hayata geçecek” şeklinde konuştu.

‘KIZIMIN DOĞUM GÜNÜYDÜ’

İzmir’deki çalışmalara katılan Büyükşehir İtfaiyesi Ekip Amiri Levent Onur,  dört saat içerisinde deprem bölgesine intikal ettiklerini anlattı. Onur, “Oraya gittiğimiz zaman kaç kişinin enkaz altında kaldığını bilmiyorduk. En hızlı şekilde müdahale etmemiz gerektiğinin farkındaydık.  Ayda bebeği en kaz altından çıkaran ekibin içerisinde bizde vardık. Yavrumuza sağ salim ulaşmanın mutluluğunu hepimiz yaşadık. Ayda bebeğin çıkarıldığı 1 Kasım tarihi benim kızımın da doğum günüydü. Ayda bebeğin sağ olarak kurtarılması bize en büyük hediye oldu” dedi.

‘SANKİ ÜZERİMİZE YIKILMIŞTI’

Deprem bölgesinde çalışma yaparken çok farklı bir psikoloji içerisinde olduklarını söyleyen Levent Onur, “Orada yaşadığımız her saniye çok farklıydı. Enkazdan çıkarılan her canlı için sevinç gözyaşları döktük. Ailelerin mutluluğunu görmek bizlere moral verdi. Her çıkardığımız cansız bedenle birlikte ise o duvarlar bizim üzerimize yıkılmış gibi hissettik. 6 gün boyunca orada kaldık; ama hiçbir zaman yorgunluğumuzu düşünmedik. Hatta bir kişiye daha ulaşabilmek adına dinlenmek bile istemedik.  Buraya geldiğimiz zaman insanların bize olan teveccühleri bizi çok mutlu etti ve yorgunluğumuzu unutturdu” dedi.

‘İLK 72 SAAT ÇOK ÖNEMLİYDİ’

İtfaiye eri Enes Çakal, “İzmir’de gerçekleşen deprem sonrası bölgeye gideceğimiz haberini evde izinliyken aldım. K-9 Arama Kurtarma Birim Amirimiz Murat Akbaş, ‘Acil gel İzmir’e gideceğiz’ dedi. Hemen çantamı hazırladım. Evdekilerle vedalaşarak itfaiyeye geldim. Arama kurtarma köpeklerimizi ve araç gereçlerimizi hazırlayarak yola çıktık. Biz bir göreve giderken aklımıza öleceğimiz ya da sakat kalacağımız gelmiyor. Depremin ilk 72 saatinin ne kadar önemli olduğunu bildiğimiz için biran önce İzmir’e varıp en kaz çalışmalarına katılmak istedik. Enkaz altında kalan kişilere nasıl ulaşırız onu düşündük. Evdekiler ne yapıyor ya da bize bir şey olur mu diye düşünmedik. İnşallah daha fazla yaşayan kişiye ulaşırız diye düşündük” dedi.

ZAMANA KARŞI YARIŞTIK’

K-9 Arama Kurtarma Birim Amiri Murat Akbaş, “Deprem haberini alır almaz koordineli bir şekilde plan yaparak yola çıktık. Deprem geçirmiş ve enkaz altında kalan biri olarak hemen oraya ulaşmak istedim. Biz oraya giderken moralimizi üst seviyede tutmaya çalıştık, çünkü bu bir ekip işi ve ekibin moralinin de yüksek olması gerekiyordu. İzmir’e vardığımız gibi koordinasyon merkezinde kaydımızı yaptırıp olay yerine intikal ettik. Zamana karşı yarıştık ve 23 saat hiç dinlenmeden çalıştık. İlk etapta köpeklerimizin canlı olarak tespit ettiği insanlar vardı. Biran önce onları çıkarmak istedik. O esnada zaten hiç yorgunluk falan hissetmedik. Sakarya ekibi olarak en zor apartmanda çalıştık. Açıkçası bize en zor apartman olduğunu afetin  4. günü söylediler. Bizden önce gelen ekiplerin hiç biri o binayı almak istememiş. Çünkü çökmemiş bir bina her zaman riskli bir binadır. Ama biz riskli olup olmadığına bakmadık. Bizim için önemli olan içeride kalan insanları kurtarmamızdı.” dedi.

‘KÖPEKLERİMİZ ÇOK YARDIMCI OLDU’

Akbaş, “Apartmanda 2 kat ve market tamamen çökmüştü. İçeride kaç kişi olduğunu bilmiyorduk ve üç tane vinç binayı tutuyordu. Biz aslında zamanla yarıştık. Bize yetkililer gelip ekiplerin çoğunun burada çalışmak istemediğini söylediler. Çünkü tamamen çökmüş binada çalışmak daha kolaydır. Yetkililer başarımızdan dolayı bizleri tebrik ettiler. Biz enkaza müdahale ederken çok değişik bir yöntem izledik.  Arkadaşlarla 4-5 gruba ayrıldık ve her grup 20 dakika içerde kalmak şartıyla çalıştık. Orada çalışırken enkaz altından insanları çıkarırken aklıma hep 1999 depreminde yaşadıklarım geldi. Çıkardığımız her canlı kişiyle birlikte sanki biz yeniden doğuyoruz ve çok mutlu oluyoruz, mutluluk gözyaşları döküyoruz. Sadece bize tahsis edilen apartmanda değil arama kurtarma köpeklerimizle birlikte diğer apartmanlara da gittik. Barış apartmanında da canlı insanlara ulaştık” ifadelerine yer verdi.

‘UMUT IŞIĞI OLDU’

İzmir’e giden ekip içerisinde yer alan İtfaiye Eri Yusuf Turgut,  “Orada en zor binalardan birinde görevlendirildik. Ben ailemi İzmir’e vardıktan ve çalışmalara başladıktan 4 gün sonra aradım.  Çünkü burada Sakarya’da ailemizin güvende olduğunu biliyoruz ama orada zamanla yarışıyoruz. Enkaz altında kalan birçok insana arama kurtarma köpeklerimiz sayesinde ulaştık. Çok süratli şekilde müdahale ettik ve aldığımız her iyi haber bizi daha çok kuvvetlendirdi ve içimize umut ışığı aşıladı” şeklinde konuştu.

banner76
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.