banner66

HAYATINIZDAN DEĞERLİ DEĞİL!

ÖZEL HABER / NAZİLE AKARSU

‘ÖNEM VERİLMEDİ’

İzmir Depremi sonrasında yapı denetiminin ne kadar önemli olduğu bir kez daha anlaşıldı. 1999 Marmara Depremi’nden kalan çok sayıda riskli binanın bulunduğu ilimizde yapı denetimine maalesef gerektiği kadar önem verilmedi. KRK Yapı Deneti Firması Müdürü Mercan Kışlalı ile Sakarya’daki yapı denetim bilincini ve riskli yapılarda oturan vatandaşların neler yapması gerektiğini konuştuk. İlimizde 19 tane yapı denetim firması bulunduğunu aktaran Kışlalı, gazetemiz aracılığıyla aydınlatıcı bilgiler verdi.

SÜREÇ NASIL İŞLİYOR?

Kışlalı, “Yapı denetimci ya da yapı denetçisi inşa edilen binaların denetimini gerçekleştiren kişi ve kurumlardır. Yakın bir geçmişte yapıların denetlenmesi mümkün değilken, yaşanan deprem ve sonrasında yaşanan ciddi yıkımlar bu alanda çok önemli bir eksikliğin olduğunu gösterdi. Yapı denetimi alanında Adapazarı merkezde 4 tane inşaat mühendisi arkadaş var; ruhsat dosyası hangisine havale olursa o inceliyor. Mimar, betonarme zemin etütçüyle birlikte bulduğu düzeltmeler olursa karşılıklı istişarelerle deprem yönetmeliğine, imar mevzuatlarına uygun olarak düzeltmeleri yapıyor.  Bu işlemin sonunda da o binaya ruhsat veriliyor. Ruhsat alındıktan sonra da kişi ya da müteahhit hafriyata gireceği zaman bize haber veriyor. Hafriyat atılacağı zaman biz de orada bulunuyoruz. Yapılacak düzeltmeler varsa düzelttiriyoruz. Eğer düzeltmeler yapılmazsa inşaata mühür vurduruyoruz” dedi.

SIVI ZEMİNLER RİSKLİ

Yapı Denetim Kanununun 2001 yılında yürürlüğe girdiğini hatırlatan Mercan Kışlalı, “İzmir depreminde yıkılan binalar projeyi çizen inşaat mühendisi ya da mimarın fenni sorumluluğunda yapılan yapılardı. Daha önceki yıllarda projeyi yapanlar denetimleri gerektiği gibi yapmadığı için binalar maalesef yıkıldı.  Televizyonlarda da gördük oradaki yapılar dikey mimariydi. Dikey yapılaşma sıvılaşmanın olduğu yerlerde olmaması lazım. Sakarya, Düzce, Yalova gibi şehirlerde sıvılaşma olduğu için yatay mimaride ilerliyoruz. Binaların yıkılmasındaki en büyük etken de bu binaların yapıldıkları 1990’lı yıllarda bir denetim mekanizması olmamasıdır.  Bu binaların tamamen müteahhit ve ustanın vicdanına bırakılması işleri bu duruma getirdi” ifadelerini kullandı.

‘HER BİNAYA YAPILABİLİR’

Mercan Kışlalı, “Denetim, sadece inşatlar yapılırken olmaz. Örneğin, vatandaş bir ev alacak ve bu binanın depreme dayanıklı olup-olmadığını öğrenmek istedi. Bunun için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı laboratuvarlar var. Sakarya’da 19 tane yapı denetim firması, 6 tane de laboratuvar kuruluşu var.  Bu laboratuvarlar şu an risk tespiti dediğimiz lisans belgesini alıyorlar. Bu laboratuvar denetçileri deprem dayanıklılığı testi için binanın uygun gördükleri yerden numune alıp analiz ediyorlar. Demirlere bakmak için röntgen cihazları var. Kolonun içerisindeki demirlere bakıyorlar. Elde edilen veriler performans analizi dediğimiz bilgisayar programında analiz ederek, yapının güçlendirilmesi gerekip-gerekmediği, oturulabilir durumda mı, yıkılması mı gerekir bunlar tespit ediliyor” dedi.

‘YETERLİ BİLİNÇ YOK’

Sakarya’daki yapıların durumuyla ilgili önemli bilgiler aktaran Kışlalı, “Sakarya’da 2001 yılından sonra yapılan yapılar güvenli. Çünkü yapı denetimleri yapılıyor. Ama şehrimizde yapı denetim bilinci maalesef yok. Bizim ofisimizin telefonu ayda bir kere çalıyor; ‘Ben bir daire aldım ve yapı denetimi yaptırmak istiyorum’ diye. İnsanımız binanın zemin etüdü yapıldı mı, oturduğu binada demir, beton yeterince kullanıldı mı diye sormuyorlar. 2001 yılından önce yapılan ve denetimi yapılmamış binaların bir an önce kentsel dönüşüme girip yıkılması lazım. Bu binaların bir an önce boşaltılması gerekir. Binaya ne kadar güçlendirme yapılırsa yapılsın sonuçta o binanın temeli var, oturduğu zemin uygun mu bunlara bakılması lazım. Özellikle eski binalar çok riskli. İnsanların öncelikle ev alırken iskanı olup-olmadığına bakması gerekiyor” dedi.  Mercan Kışlalı,  200 metre kare 3b yapı sınıfında bir konutun yapı denetim maliyetinin  4 bin 750 TL  civarında olduğunu sözlerine ekledi.

banner76
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.