İshak Sarı'dan cevap

Karasu Belediyesi kendi sınırları içerisinde sahil hattında tek yetkili olmak isteyince Başkan Yüce mecliste “cankurtaran, dalgıç gibi hizmetlerin altından kalkamazsınız” diyerek uyarılarda bulundu.

AÇIKLAMA YAPTI

Konuya ilişkin Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı açıklamalarda bulundu. Sarı’nın açıklamaları ise şu şekilde;

''Konuyla ilgili tam bir malumatım yok. Dünkü mecliste bulunamadım. Bir ay öncesi Tarım Bakanlığı’ndan randevu talep etmiştim. Karasu’daki imar işlerimizle ilgili bakanlığa gitmek zorunda kaldık. Tam da o güne denk geldi. Dolayısıyla ham grup toplantısında hem de mecliste olamadık. Esasında konuya pek vakıf da olamadım.'diyerek şunları söyledi

 ''Bir önceki meclise şöyle bir gündem gelmişti. Kocaali, Karasu ve Kaynarca’da bazı bölgelerin BELPAŞ’a işlettirilmesi konusunda Büyükşehir Belediye Başkanı’na yetki verilmesiyle ilgiliydi o madde.
 Biz bunu inceledik, Büyükşehir Belediye Başkanımıza sorduk. Biliyorsunuz, ÖZSU Tesisleri’nin bulunduğu Sahilpark’ın olduğu yerin BELPAŞ tarafından işletilmesiyle ilgili bir madde vardı. 2014 yılında bu ilçelerimizin Büyükşehir’e geçmesiyle beraber, Zeki Toçoğlu döneminde tapusu Karasu Belediyesi’ne ait yerin park yapılması ve Karasu belediyesi tarafından işletilmesi kararı alınmıştı. O günden bu güne kadar da Karasu Belediyesi tarafından işletiliyor.

Şimdi böyle bir maddeyle karşılaşınca biz rica ettik, bunu oturup konuşalım olup olmayacağı ile ilgili bir istişare edelim dedik. Kullanım hakkımızın devam etmesi taraftarı olduk.  Karasu Belediyesi ve Karasu halkının menfaatleri doğrultusunda bir durumu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Böyle ricada bulunduk, Öyle kaldı diye düşünüyordum. Şimdi bu madde gündeme geldi. Dolayısıyla bu maddenin cankurtaran hizmetleriyle bir ilgisi var mı, onu bilemiyorum.

Ben özellikle bu konuların partimizin grubunda konuşulması ve istişare edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ama Ekrem Başkanımız niye böyle bir açıklama yaptı, onunla ilgili bir fikrim ve bilgim yok. Açıkçası hangi saikler üzerinde yaptığı ile de bir bilgim yok.

Oturup değerlendirilmesi gereken bir konu olduğunu düşünüyorum. Şöyle ki, bir önceki madde bizim ricamızla meclisten çekildi. Benim seçilmiş bir belediye başkanı olarak öncelikle derdim Karasu Belediyesi ve Karasu İlçesi. Karasu halkının bana verdiği yetki ilçe halkının ve ilçe belediyesinin menfaatini korumak. Ben de bu menfaati korumak adına oradaki tesislerin Karasu’da kalmasını talep ettim. Bundan daha doğal bir şey yok.

Bunun haricinde cankurtaran hizmetlerini Karasu Belediyesi yapsın, sorumluluğu biz alalım diye bir talebim olmadı. Zaten kanun bu hizmetlerin İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından Büyükşehir Belediyesince yapılmasını söylüyor. Kanunla verilmiş yetkinin meclis kararıyla devredilmesi olmaz. Meclisin aldığı kararın da buna yorulacağını düşünmüyorum. 2014’ten 2021’e kadar Karasu’da bu hizmet verilmiş. Bir şekilde devam etmesini düşünüyorum.

 Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, ''Özellikle şunu söylüyorum, Ekrem Başkanımız iyi bir insan. Gayretli ve bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ama grupta konuşulması ve tartışılması gereken konuların mecliste konuşmasının bazı bürokratlarının kendisini yanlış yönlendirmesiyle olduğunu düşünüyorum. Çünkü bu maddeden bu çıkmaz.' diyerek sözlerini şöyle sürdürdü

Türkiye’nin her yerindeki büyükşehir belediyeleri itfaiye daire başkanlıkları eliyle cankurtaran hizmetlerini yürütüyor. Daha önce getirilen madde 32 Evler, Küçükboğaz’da bir yer ve Sahilpark’ın BELPAŞ tarafından işletilmesi meselesiydi. Bunları BELPAŞ değil de Karasu var burada, biz aynı partideniz. Biz bunu alıyorsan her şeyi alalım ve üstlenelim diye bir gayemiz yok. Bunun kanunun yanlış yorumlanması olduğunu düşünüyorum.

İshak Sarı, Ekrem Yüce ile bu konuyu görüşüp görüşmeyeceği şeklindeki soruya da görüşürüz, hep görüşüyoruz. Kamuoyuna açıklama yapılmış. Belki milletvekillerimiz ve il başkanımız bir araya gelir konuşuruz. Ben bir sorun olacağını düşünmüyorum.

Karasu, Kocaali ve Kaynarca belediyeleri 2014 yılında Büyükşehire geçti. Bu belediyelerin aldığı payların yüzde 40’ı Büyükşehire gidiyor. Artı su aboneleri de oraya gidiyor. Dolayısıyla Karasu’nun bütçesi neyse bir o kadar da Büyükşehire gidiyor. Kanunlar belli. Kim ne yapacak, sorumluluk ne, bunlar belli. Bu çerçevede herkes sorumluluğunu yerine getirmeye devam edecektir.

Meclis kararları kanunun önünde değildir. Alınmış bu karar yetki devri anlamına gelir mi? O zaman Büyükşehir bize zannedersem cankurtaran hizmetlerinin Karasu Belediyesi tarafından yapılması diye bir yazı yazacak. Böyle bir yazı gelirse biz de ona bir yol ve yöntem bulacağız.

Basın bazı şeyleri birbirine karıştırıyor. Bilinçli bir şey var diye düşünüyorum. Karasu Belediyesi cankurtaran hizmetlerini yapabilir mi diye. Böyle bir dünya yok. Büyükşehir Karasu’da, Kaynarca’da ne uyguluyorsa burada da yapmaya mükelleftir. Ben buradan gidiyorum, Allahaısmarladık diyerek sorumluluktan kurtulmak olmaz. Bunu açık söyleyeyim. Biz Karasu Belediyesi olarak cankurtaran hizmetlerini üstlenmek konusunda bir talepte bulunmadık. Böyle bir yöntem de doğru olmaz. Ben Karasu halkının ve Karasu Belediyesi’nin menfaatini korumakla görevliyim. Önceki dönemlerde bize verilmiş hakları koruma gayretindeyim. Sadece Sahilpark’ın işletilmesinin Karasu Belediyesi’nde kalmasını talep ettim.”

İŞTE O MADDE

Toplantının gündem maddeleri arasında yer alan 38 nci madde şu şekilde; “İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığının, Karadeniz Kıyı Protokolü hükümleri çerçevesinde Kaynarca, Karasu ve Kocaali kıyı şeridini kapsayan alanların Kaynarca ve Kocaali kısmının, hasılatın % 4’ünün belediyemize ödenmesi karşılığında işletme hakkının BELPAŞ’a devri, Karasu sınırlarını kapsayan alanın ise kıyı protokolünün yetkileriyle birlikte işletme ve işlettirme haklarının Karasu Belediyesine devrine ilişkin 05.05.2022 tarihli ve 45671 sayılı yazısı.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100

banner99