banner66

VATANDAŞ VE ŞOFÖR KARŞI KARŞIYA

ÖZEL HABER / ANIL ÜSTÜN-ALPEREN DURMUŞKAYA

Şoförler nakit parayı kaybetmek, vatandaş ise nakit parasını karta bağlamak istemiyor

KISACA MAĞDURUZ

Özel kalk otobüsü şoförü, “Her konuda arabacı mağdur durumda. Çünkü nakit ödeme kalkacak. Pandemi sürecinden dolayı zaten işlerimiz sıkıntıda. Düzgün bir şekilde iş yapamıyor ve para kazanamıyoruz. Bir de üzerine nakit kalkarsa, işlerimiz bütünüyle sıkıntıya girecek. Vatandaştan hat uzunluğundan dolayı +1 lira alınması gerekiyor. Bu yüzden vatandaş ‘Böyle şey mi olur?’ diye bize çıkışıyor. Bir şey diyemiyoruz. Kısaca anlatmak gerekirse, bu sistem bizi mağdur edecek” dedi.

‘BİZ BİTERİZ’

Özel halk otobüsü şoförü, “Asis firmasından Cimer’e kadar her yere ulaşmaya çalıştık. Pandemi sebebiyle otellere doluluk oranı sorunundan dolayı ödeme yaptılar. Bize ise 2 ay 500 lira maaş verdiler. Zaten para kazanamıyoruz. Eve ekmek götürmeyelim mi? Üstüne basa basa söylüyoruz ki, bu sistemi istemiyoruz. Eğer herkes kart kullanmaya başlayacaksa, makinede basılan kart ücreti kadar bir ücret ödemesini istiyoruz. Bu para ödenmiyor. Bu para ödenirse ben seve seve yolcu taşımaya razıyım. Kesinti yapılmayacak ve para kazanabileceksek sistem gelebilir. Yoksa bu şekilde hem yolcu, hem şoför mağdur olacaktır. Kart basımında KDV ve başka kesintilerden dolayı zaten para kazanamıyoruz. Bizim para kazandığımız tek yer nakit. O da zaten masraflara anca yetiyor. Bu sistem gelirse biz biteriz” dedi.

SERBEST KART SORUNU

Özel halk otobüs şoförü, “Aynı zamanda serbest kart problemlerimiz var. Bu kartı kullanan vatandaş devletin uçağına, devletin hızlı trenine binebiliyorsa, devletin ofisinden her gün pirinç alabiliyorsa biz gerekirse sırtımızda götüreceğimize delikanlı sözü veriyoruz. Serbest kart adı altında bazı vatandaşlar işi-gücü olmadığı halde sırf ücretsiz diye bir ilçeden bir ilçeye ekmek almaya gidiyor. Bu sefer araç doluyor. Asıl işi olan vatandaş binemiyor hem o, hem biz mağdur oluyoruz. Geçtiğimiz günlerde sapasağlam hiçbir engeli olmayan tam 11 kişi mukabeleye gidiyoruz diye araca bindiler ve hepsi serbest kart bastı. Otobüsün yarısı doldu. Diğer vatandaşlar binemedi. O vatandaşın geç kalmaya ne hakkı var? Şoför nasıl ve nereden para kazanacak? Devletin serbest kart konusunu titizlikle incelemesini ve hak edenin bu kartı kullanmasını istiyoruz. Serbest kart için 65 yaş ve üzeri adı altında aylık bin TL para ödeniyor ve bu paradan da kesinti yapılıyor. Aynı zamanda yılsonunda yüzde 18 devlet vergiden kesinti yapıyor” dedi.

HERKES MAĞDUR

Özel halk otobüsü şoförü, “Bu sisteme geçilmemeli. Çünkü mal sahibi de, şoför de mağdur olacak. Bizden komisyon üstüne komisyon alınıyor. Kart basma makinesinden arabacı hariç Turkcell’den Belpaş’a kadar herkes para kazanıyor. Bu mağduriyetlerimizi gidereceklerine bir de üstüne komple kart sistemine geçilecek. Biz nasıl para kazanacağız ve depomuzu nasıl dolduracağız? 6 liraya mazot alıyoruz. Yolcuyu getir-götür yapıyoruz bu da ayrı masraf. Zaten yolculardan topladığımız para masraflar çıktığında anca ucu ucuna yetiyor. Alınacak komisyonu yükseltmek adına yeni ataklar yapılıyor. Kuralı koyup geri çekiliyorlar. Vatandaşla şoförü yüz yüze bırakıyorlar. Kartı olmayan vatandaşı ben nasıl arabadan indireceğim?” dedi.

VATANDAŞ VE ŞOFÖR KARŞI KARŞIYA

Akyazı Otobüsçüler Kooperatifi Başkanı Mehmet Karadayı , “Bana 1 Kasım’dan itibaren bu sisteme geçilene kadar kart basmayan vatandaştan hat uzunluğu dolayısıyla +1 lira alınacağına dair kağıt verildi. Biz kooperatif olarak 1980’den bu zamana kadar hiçbir yolcudan tarife dışında bir ücret almadık. Ulaşım Dairesi’ne bağlandıktan sonra gelen kart okuyucu ile kart sistemini de yanına ekledik. Bize ‘UKOME’nin aldığı karardır. Siz kartsız binen yolcudan 7 lira alın. İtiraz edene ise bu yazıyı gösterin. Muhatap siz değil, biziz’ dediler. Halk ile karşı karşıya gelmek istemedikleri için bizi karşı karşıya getiriyorlar” dedi.

RESMİ TARİFE GELMELİ

Karadayı, “Daha önceki zamlarda 5 lira olan, hatta çalışan arkadaşımızın başına gelen olayda UKOME’nin hatasından dolayı tarife 4.50 lira yazıldı. UKOME, ‘Siz 5 lira alın bir şey olmaz’ dedi. Daha sonra bir yolcunun şoför fazla para alıyor demesiyle o araca ceza yazıldı. Yarın bir gün bu problem yüzünden bir yolcu şikayette bulunacak ve aynı şekilde bir cezayla karşı karşıya kalacağız. O yüzden bize resmi bir tarife gönderirseler vatandaşa gösterecek bir belgemiz olur. UKOME bize bu kağıdı okutursak tarife yerine geçeceğini söylüyor. Bir problemi olan bize gelsin diyor. Fakat bunu vatandaşa anlatamıyoruz. O yüzden bize resmi bir tarife verilirse biz de ona göre vatandaştan doğru ücret alırız. Bizim istediğimiz tek şey yolcu ile karşı karşıya gelmemek” dedi.

‘BÜYÜK SIKINTILAR DOĞURACAK’

Başkan Karadayı, “Bazı vatandaşlar, ‘Paramı kartta tutmak esir bırakmak istemiyorum’ diyor. Kimisi senede 3-4 defa Adapazarı’na geliyorum. Bunun için Kart54 çıkartıp her otobüse binişimde karta para yükleyeceğim diyor. Biz şoförler olarak kart sistemine geçilmesine karşı değiliz. Fakat kart sisteminden kazandığımız paradan kesinti oluyor. Ya bu kesintisi kalksın ya da biz şoförlerin araç bakımından, yolcu mağduriyetine kadar birinci dereceden şoförü ilgilendiren sorunlara bir çözüm yolu bulunsun. Zaten mazottan lastiğe kadar her şeyi KDV ile alıyoruz. Üstüne bir de para kazanamazsak bu işler nasıl yürüyecek. Bize arabaları değiştirin dediler. İkiletmedik, değiştirdik. Pandemi sebebiyle yüzde 50 doluluk oranı olacak denildi. Yapılması gerekiyordu yapıldı. İtiraz etmedik. Fakat bu sefer bizim kazancımız da yarı yarıya düşüyor. Fiyatı yükseltelim dedik. Olmaz dediler ama şimdi kendileri istedikleri için yolcudan +1 lira almamız için bizi zorluyorlar. Biz kesintiyi rakamın üzerine koyun dedik. Rakamın içindeki kesintiden çıkabilecek bir arabacı şu anda yok. Aynı zamanda şikayetçi olduğumuz diğer konu ise hak etmeyen ve sapasağlam olan yolcuların serbest kart basmasıdır. Bazı yolcular otobüse para vermemek için özel hastanelerden rapor çıkartıyor ve serbest kart alıyor. Önce bunun önüne geçilsin. Daha sonra Kart54 sistemine geçilip geçilmeyeceğini tartışırız. Şu zamanda bile Kart54 sıkıntısı olduğu halde komple Kart54’e geçilmesi beraberinde daha büyük sıkıntılar getirecektir” dedi.

GÜZEL BİR UYGULAMA

Karasu-Kocaali Halk Otobüsleri Başkanı Mustafa Altuntaş, “Belediyenin yaptığı uygulama yolcuları kartlı sisteme yönlendirmek için yapılmış bir uygulama. Şu an fiyatlara zam gelmedi. Eğer kart alırsanız aynı fiyata gitmiş oluyorsunuz.  Şu an Kocaali’den Adapazarı’na gitmek 14.50 TL kart ile aynı fiyata gitmiş oluyorsun ama kart çıkartmazsan 16.50 TL’ye gidiyorsun.  2 TL fark almasının nedeni yolcuyu kart sistemine yönlendirmek. Bu uygulama güzel bir uygulama. Zamanla 2 TL fark ödemek istemeyen vatandaşlar kart sistemine geçecektir. Bu uygulama hem vatandaşlar, hem de şoförler için de iyi bir uygulama. Kart sisteminin daha iyi olacağını düşünüyorum” dedi.

MAĞDUR OLACAĞIZ

Vatandaş Özgür Balıkçı, “Eğer vatandaşın yararına bir durum olmayacaksa Kart54 uygulamasının gelmesinin bir önemi yok. Bence bu uygulama ile vatandaşlar daha da çok mağdur olacak. Şöyle bir durum da var. Kart54 uygulaması ile vatandaşlar ve şoförler arasında daha çok sorun çıkacağını düşünüyorum” dedi. 

HALK ÖNEMLİ

Vatandaş Muhammed Ali Keskin, “Bu Kart54 uygulamasında halkın menfaati olması gerekiyor, belediyeler de bu uygulamalar ile sırtından yük atmak istiyor. Bu uygulama halkı daha çok yıpratır. Burada halk ve şoförler daha çok muhatap olduğu için sıkıntılar olacağını düşünüyorum. Bence daha farklı bir uygulama getirilebilir” dedi. 

YARAR SAĞLAMAZ

Bir belediye çalışanı, “Merkezde değil, diğer ilçe duraklarında da sıkıntı var. Mesela ben Arifiye’de oturuyorum. Orada da aynı sıkıntılar var. Sadece ücretle alakalı değil, sayılar ile ilgili sıkıntılar var. Otobüsler yetmiyor, araç sayıları ve seferler artmalı. Kart54 uygulaması vatandaşlara zarar sağlar. Bunun hiçbir şekilde faydası olmaz. Kart54’e geçilmesi tabii ki güzel bir şey. Sonuçta şehir dışından gelen vatandaşlar da var. Onları da düşünmek lazım.  Bu durum tamamen şoför ve yolcuyu karşı karşıya getirir” dedi.

banner76
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
. 2 ay önce

hadi ordan sahtekarlar.

Avatar
Veysel 2 ay önce

İnsanların cebindeki parayı bile bağlıyorlar

Avatar
C.b 4 hafta önce

Yıllardır arifiyede uygulanıyo bu uygulama şöförle halkın karşı karşıya geldiğine şahit olmadım .