banner66

Zafer Bekdemir;  ‘SAKARYA’NIN SÖZÜNÜ GEÇİRMESİ LAZIM’

ÖZEL HABER / NAZİLE AKARSU

PANDEMİ SÜRECİNİ ÇOK İYİ ATLATTIK

SakaryaGİAD hakkında bilgi veren Bekdemir, “SakaryaGİAD 2015 yılında 50 iş insanının bir araya gelmesiyle kurulmuş dernek. Üyelerimizde aradığımız en önemli kriterimiz vatanına, milletine faydalı olması, iş adamı olması, din, dil, ırk, siyasi parti görüş ayrımımız yok bizim.  Biz herkese açık bir derneğiz. Yeter ki vatan ve milletsever olsun. Tek etkenimiz kurucu Başkanımız Gökhan Korkmaz. Bizler de iki dönemdir yönetim kurulundayız. 29 Şubat tarihinde gerçekleştirdiğimiz genel kurul ile göreve geldik.  Bizim derneğimiz bir sektöre bağlı dernek değil. Her sektörden üyemiz var ve bu süreçte etkilenmeyen iş adamı çok nadir. Kolonya, dezenfektan veya e- ticaret yatırımını zamanında yapan firmalar diğer firmalara göre daha az etkilendiler.  Gıda ve kafe sektöründeki arkadaşlar çok etkilendi. Gelirimiz azaldı, işlerimiz azaldı, ama en azından iş yerlerimizi açabildik. Ama kafe, restoran sektörü maalesef ki tamamen durdu. O süreçte devletimizin desteklerinden yararlandık.  Sigortalar anlamında öteleme oldu. Kredilerde de öyle. Yeni kredilerde faizlerde düşüş oldu. Tam olarak işverenlere yetmedi. Çok şükür bu durumu dünyada pandemi sürecini atlatan en iyi ülkelerden biriyiz. Hem hastalık anlamında, hem de ekonomi anlamında çok da kötü durumda değiliz. Ama etkilenen arkadaşlarımız da işyerlerini yavaş yavaş açmaya başlıyor. 1 Haziran’dan itibaren açtılar. Daha iyi olabilirdi, ama dünyadaki en iyi ülkelerden biriyiz çok şükür” dedi.

SÖZÜNÜ GEÇİRMESİ LAZIM

Bekdemir, “Sakarya, ekonomik potansiyeli değerlendiriyor mu diye baktığımız zaman ilk önce Türkiye olarak düşünmemiz gerekiyor. Çünkü Türkiye çalışmayı seven bir millet, ama alışkanlıklar devamlı değişebilir. Bizler de artık hazır gelenin bizim ürettiğimizden daha uygun olduğunu düşündüğümüzden dolayı, süreçle hazırı kullanmaya başladığımız için çok alıştık hazırı tüketmeye. Ama doğrusu bizim kendi yerli ürünü üretebilmemiz. Böylelikle daha güçlü olacağız. Ekonomik anlamda maalesef güçlü değiliz, ama güçlü olmamız gereken bir ülkeyiz. Güçleneceğimizi de düşünüyorum. Yerele baktığımız zaman tarımımız, sanayimiz, yeni açılan limanımız, doğamız ile birlikte Sakarya’nın Türkiye’ye sözünü geçirmesi gerekiyor. Bu yavaş yavaş da oluyor. Önceki dönemler gibi değiliz. Organize sanayilerimiz artıyor, tarımımız gelişiyor. Aynı şekilde bizler de Sakarya olarak aynı Türkiye gibi ekonomimizin çok gelişeceğini düşünüyoruz. Bizler de üretime, istihdama neler katabiliriz diye sürekli düşünüyoruz, bir şeyler yapmaya çalışıyoruz” dedi.

SAKARYA DÜNYAYA AÇILAN LİMAN

Başkan Bekdemir, “Sakarya, ciddi derece yatırımcı alıyor. İstanbul’un artık 17 milyon nüfusu olmuş. İzmit keza nüfus açısından şişmiş bir şehir. O şehirlere baktığınız zaman nüfusu daha az, 1 milyonu yeni geçmiş, alanı daha geniş, nüfusun artmasına elverişli bir şehir olduğunu düşünürsek zaten ister-istemez yatırımların dikkatini çeken bir şehir. Organize sanayilerin bölgeye hareket kattığını ve yatırımcıları çekmesi gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bir yatırımcı tarafından düşündüğümüz zaman tüm Türkiye’ye ulaşımın kolaylıkla yapılabildiği, dünyaya açılan bir limanın olduğu, tarımın, doğanın olduğu, iş gücünün olduğu bir yer olduğundan yatırımcı için çok büyük avantaj olacaktır. Yavaş yavaş olacaktır bunlar” dedi.

SANAYİ VE TARIM

Sakarya’nın sanayi ve tarımda ilerlemesi gerektiğini aktaran Bekdemir, “Sakarya’da tarım mı, sanayi mi ön plana çıkması gerekir derseniz, ben ikisinin de ön plana çıkmasından yanayım. Çok değerli tarım arazilerimiz var. Buralarda tarımın ilerlemesi, aynı şekilde sanayi arsalarında da sanayinin ilerlemesi gerekiyor. Sanayi artarken de, sadece yerel sanayide de değil, ihracat yapabileceğimiz sanayilerin artması gerekiyor. Sadece birinde değil, ikisinde birden ilerlememiz gerekiyor diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“VİZYON SORUNUMUZ VAR”

Sakarya’nın vizyon sorunu olduğunu aktaran Bekdemir, “Sayın valimiz bir toplantıda ‘Sakarya’nın vizyon sorunu var’ demişti. Valimiz geldiğinden beri doğasına dikkat çekiyor, doğruda yaptığını düşünüyorum. Sakarya’da herkes aynı şeyi hissediyordur. Televizyonda Sakarya’ya ait manzaralar gösteriliyor ve biz ‘Sakarya’da böyle yerler var mıymış’ diyoruz. Biz bunların kıymetini bilemiyoruz, göremiyoruz.  Sakarya’da yaşayan birinin manav ihtiyacını marketten karşılamaması gerekiyor. Zaten hepsi doğada var. Ama biz bunların nerede olduğunu bilmiyoruz. Vizyon sorunu belki turizm ile alakalı doğa turizmi, tarım turizmi konusunda var. İnsanları Sakarya’daki değerlere çekmemiz gerekiyor. Pandemi sürecinde doğanın ne kadar önemli olduğunu gördük. Eskiden çocuklarımızı Pazar günleri AVM’ye götürürdük, ama şimdi doğaya götürüyoruz” dedi.

“AİDİYET DUYGUSU YOK”

Sakarya’nın çok fazla göç aldığını ve aidiyet duygusu olmadığına değinen Bekdemir, “Sakarya’nın en büyük sorunlardan biri aidiyet duygusudur herhalde. İki sene önce Ticaret  ve Sanayi Odası Başkanımız Akgün Altuğ göreve geldiğinde bir sloganı vardı; Şifremiz54 diye. Sakarya’yı değerli görmeyen kimse yoktur herhalde. Ama Sakarya’nın yerlisi çok az olduğu için, çok göç aldığı için aidiyet duygumuz yok. Ne olursa olsun Sakarya’da yaşıyoruz, Sakarya’da kazanıyoruz. Belki de Sakarya’da defnedileceğiz. Onun için aidiyet duygusuna tamamen büründüğümüz zaman ben daha iyi olacağını düşünüyorum. Bizim en büyük sorunumuz da bence bu zaten” ifadelerini kullandı.

banner76
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner18

banner73