Basın Kulübü gündemi değerlendirdi

Haberlisin.com Genel Yayın Yönetmeni Güven Hasbaş, T54 Genel Yayın Müdürü Sezai Matur, Sakarya’dan Taraf İmtiyaz Sahibi Raif Ugan ve Spor Sunucusu Oktay Sarı’nın yer aldığı Basın Bülteni’nde Sakarya gündemi konuşuldu. İzmir’de yaşanan depremin ardından gündeme gelen deprem konusu ve bir an önce yapılması gerektiği düşünülen 250 yataklı şehir hastanesi konuşuldu.

“DEPREME ÇÖZÜM ODAKLI BİR YAKLAŞIMLA BAKALMALI”

Haberlisin.com Genel Yayın Yönetmeni Güven Hasbaş, Elazığ’da, İzmir depremi olmasa depremin gündem de olmadığını belirterek, “17 Ağustos yıldönümlerinde şehri yönetenler depreme dair çalışmalar, dönüşümler olacağı söylemleriyle, yalanlarla bizi oyalıyorlar. Makyajlanmış binalarda hala binlerce insanımız yaşıyor. İzmir depreminin biraz daha küçüğünü Sakarya da yaşasak 19 değil belki bin 9 binadan bahsedeceğiz. Hala şehri yönetenlerin oyalamasının ötesine geçemedik. Ben ne zaman Sakarya’da deprem gerçeğiyle hareket edileceğini merak ediyorum. Lütfen Elazığ, İzmir gerçeğini görüp depreme daha samimi, daha çözüm odaklı bir yaklaşımla bakalım” ifadelerini kullandı.

“21 YILDIR BU KONUYLA İLGİLİ CİDDİ BİR ADIM ATILMADI”

T54 Genel Yayın Müdürü Sezai Matur, “İzmir depremi Türkiye’deki deprem gerçeğini bir kez daha ortaya koydu. Sakarya örneğinde olduğu gibi Bayraklı ovada kurulmuş bir yer. Yapılan gökdelenler, evler yıkıldı ve insanlar öldü. Sakarya’da da biz yıllardır bunu söylemeye çalışıyoruz. Sakarya’nın verimli tarım arazilerinin üzerinde yapılar inşa ediliyor ve Adapazarı ovası ne yazık ki yapılaşmaya açılıyor, hala genişliyor. 17 Ağustos depremini bir fırsat olarak görüp bir deprem bilinci oluşturabilirdik ama olmadı. Şehri yönetenler kentsel dönüşümü gündemine almadı, bu bilinçte kimseyi göremedim. Sakarya’da hasarlı ve yıkılması gereken bir sürü bina var. Sakarya gibi kaygan zeminlerde kentleşme başlı başına yanlış bir şey. Önümüzde şehri Yenikent’e kaydırmak gibi bir seçenek vardı fakat gerekli çaba sarf edilmedi. Bu sebeple 2 katlıysa bile eski binaların yıkılıp yenilerinin yapılması gerekiyor. 21 yıldır bu konuyla ilgili ciddi bir adım atılmadı. Şehirde yapılması gereken ilk şey bu şehri depreme hazırlamak” dedi. Sakarya’dan Taraf İmtiyaz Sahibi Raif Ugan ise, “Sakarya’da binaların yapı stoku yok. Kentsel dönüşüm konusunda bizim sözden çıkıp icraata geçmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

“250 YATAKLI HASTANENİN TEMELİNİN ATILMASINI İSTİYORUM”

Güven Hasbaş, “Türkiye’de 30 büyükşehirden biriyiz. Nüfus olarak 10’uncu sıradayız. Yatak sayısı, doktor, yardımcı sağlık personeli sayısı olarak Türkiye sıralamasının çok gerisindeyiz. 100 milyon için yapılan kampanyaların bitmesini mi bekleyeceğiz. Bu şehirde muhalefetle iktidar arasında ilçelerde rekabet oluşsun, bugün aldığımız hizmetin 10 kat fazlasını alırız” dedi.  250 yataklı acil yardım hastanesini farklı illerde 45 günde hayat geçiren bir hükumet olduğunu söyleyen Hasbaş, “Biz 45 gündür bu hastaneyle ilgili kampanyayı başlatmayı planlıyoruz. 100 milyonluk bir yatırımdan bahsediyoruz ki bu hükumet döneminde 100 milyon onlar için çok para değil. Bu şehirde çok güçlü bir genel başkan yardımcısı var. Ben ağırlığını koymasını bekliyorum. Yatak sayısı, doktor, yardımcı sağlık personeli sayısı olarak Türkiye sıralamasının çok gerisindeyiz. 250 yataklı hastane bu dönemde çok önemli. Yapılması için konuşmayı geçip temelinin atılmasını, bitecek denmesini istiyorum” ifadelerini kullandı.

“SAKARYA’DA EN ACİL KONUNUN HASTANE”

Sezai Matur, “Ondan önce 45 günde bitirilebileceği söylenen 250 yataklı hastanenin de devlet tarafından paraların toplanması beklenmeden bir an önce temeli atılıp yapılması gerekiyor. Hastaneyi sadece Ali İhsan Yavuzun üstüne yüklememek gerekiyordu. Bu şehirde herkesin, bütün dinamiklerinin ona katkı sunması gerekiyordu. Şu anda yoğun bakımlar doldu yetkililer bundan sonra ne yapacağımızı biz de bilmiyoruz diyor. İnsanların çaresizliği ortadayken en acil konunun hastane olduğunu düşünüyorum. Bu hastanenin bir özelliği de o hastanenin gerektiği zaman yoğun bakıma dönüştürülebiliyor olması. Bu sebeple bu hastane en kısa sürede yapılmalı” şeklinde konuştu. Bin yataklı şehir hastanesinin zaman içerisinde yapılacağına inandığını belirten Matur, “Bin yataklı hastane için ayrılan 150 milyonluk ödeneği 250 yataklı hastanenin binasında kullansalar da bin yataklı hastane gelecek yıl ki ödeneklerden devam eder ve bu 250 yataklı hastane de yıl sonuna kadar bitmiş olur. Böylece Sakarya’ya kazandırılır” şeklinde konuştu. Raif Ugan, “Bir şehirde bazı hizmetleri almak için AK Parti’de belli bir ismin olması gerekiyor. Bizim artık bin yataklı hastane konusunu da hayata geçirmemiz gerekiyor” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.