Başkan Altuğ:

SATSO Meclis toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, son günlerde gündemden düşmeyen OSB’ler üzerinden konuştu. Altuğ, “Çok ciddi bir olmazcı kitle ile karşı karşıyayız. Bu kitle ön yargılarıyla bu şehrin insanının daha iyi olmasını istemiyor” dedi.

TEMELDEN SARSTIPandeminin üzerinden 2 yıl geçtiğini belirten SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Altuğ, “Yaşanan 2 yıllık süreç küresel ekonomiyi temelden sarstı ve iş yapma süreçlerinde büyük bir dönüşümü de beraberinde getirdi. Pandemi ile birlikte tedarik zincirinde yaşanan problemler ve ekonomik sıkıntılar, hammadde temininde yaşanan sorunlar ve fahiş fiyat artışları olarak kendini göstermeye devam ediyor” dedi.

OLMAZCI KİTLEAltuğ, son günlerde gündemde olan OSB’ler üzerinde den konuştu. Bazılarının Sakarya insanının daha iyi olmasını istemediğini ileri süren Altuğ, “Örneğin OSB’ler. Bazı ön yargılı kitleler, ‘Tarım alanlarına OSB yapamazsınız, doğayı kirletemezsiniz’ diyorlar. Çok ciddi bir olmazcı kitle ile karşı karşıyayız. Bu kitle ön yargılarıyla bu şehrin insanının daha iyi olmasını istemiyor” şeklinde konuştu.ALIŞVERİŞ FESTİVALİMeclisin dilek temenniler bölümünde konuşan Behlül Bayrak ve Enes Akçan, 20-21 Mayıs tarihleri arasında Çark Caddesi’nde yapmayı planlanan Alış- Veriş Festivaline dikkat çekti. Enes Akçan, “Kar marjlarını düşük tutacağız. Festival için hep birlikte destek olalım. Bu sadece Çark Caddesi’nde yapılan bir festival olmayacak. Şehir dışındaki illerden de müşteri gelmesini planlıyoruz” dedi.

PANDEMİ KONUSU Meclisin açılış konuşmasını yapan Başkan Altuğ, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Akgün Altuğ şu ifadelere yer verdi: “ Türkiye’de ilk covid-19 vakasının görülmesinin üzerinden tam 2 yıl geçti. Bugüne kadar 14 milyondan fazla insan bu hastalığa yakalandı. Bugün geldiğimiz noktada hastalık kontrol altına alınmış durumdadır. Yaşanan 2 yıllık süreç küresel ekonomiyi temelden sarstı ve iş yapma süreçlerinde büyük bir dönüşümü de beraberinde getirdi. İlk etapta tedarik zincirinde yaşanan problemler ve ekonomik sıkıntılar, hammadde temininde yaşanan sorunlar ve fahiş fiyat artışları olarak kendini göstermeye devam ediyor. Pandemi kaynaklı yaşanan bu sıkıntıların en yakın zamanda tamamen sonlanmasını temenni ediyoruz.RUSYA UKRAYNA SAVAŞIÖnümüzdeki süreçte, savaşın enerji, gıda ve turizm başta olmak üzere negatif etkilerini göz ardı edemeyiz. Hepimizin de bildiği gibi Türkiye’nin doğalgaz ithalatının yüzde 45’i Rusya’dan yapılıyor ve giderek artan bir doğalgaz ihtiyacımız var. Bu durum gerek sanayi sektörü, gerekse hanehalkı ihtiyaçları açısından tedirginlik yaratacak bir tabloyu ortaya koymaktadır.

MALİYETLER ARTTI Bir yandan enerji fiyatları artarken, diğer yandan da ülkemize turist girişleri azalabilir ki, bunların cari açığa olumsuz etkisi muhtemeldir. Bu yüzden bu süreci en sert yaşayacak ülkelerden biri olma ihtimalimiz oldukça yüksektir. Az önce bahsettiğim konu başlıklarına paralel olarak piyasaların durumu elbette iç açıcı değil. Maliyet baskısı, hammadde fiyatlarındaki artış, enflasyon; üreticiyi, tüccarı, çiftçiyi, girişimciyi, vatandaşımızı yani hepimizi zorluyor. DESTEĞE İHTİYAÇ VAR Bu sürecin daha az hasarla atlatılması için daha önce de belirttiğim gibi hükümetimiz nezdinde birtakım tedbirler alınıyor. Ancak bunların yeterli olmadığını ve yeni destek programlarına ihtiyacımız olduğunu görüyoruz. İş dünyası üretim için daha fazla desteklenmelidir.KDV İNDİRİMİBu doğrultuda bazı temel ihtiyaç maddelerinin KDV’sinin yüzde 8’e indirilmesi ekonomi açısından olumlu buluyoruz. Halkımızın alım gücünü destekleyen, iş dünyamızın fiyatlama baskısını hafifleten bu önemli adımların devam edeceğine inanıyorum. Gerek pandemi, gerekse son yıllarda yaşanan sorunlar, sağlıklı gıdaya erişimin ve tarım sektörünün bizler için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi. Bu anlamda, ülkemizin en önemli sektörlerinden olan tarım sektörünün ve özellikle çiftçimizin desteklenmesi oldukça önem arz etmektedir. Tarım alanında politikaların genişletilmesi ve güncellenmesi ekonomimize güç katacaktır.

İHRACAT VE İTHALAT Yılın ilk iki ayına ait dış ticaret verileri hakkında da sizelere bilgi vermek istiyorum. Ocak ayında sakarya dış ticaret dengesi 136 milyon 138 bin dolar, ihracatın ithalatı karşılama oranı ise %143 olarak gerçekleşti. Şubat ayında ihracatımız, önceki yılın aynı ayına göre yüzde 28, 2022 ocak ayına göre ise yüzde 33 artışla 569 milyon 529 bin dolar olarak gerçekleşti. Türkiye ortalamasının üzerinde bir artış söz konusu. Bu görünümde sakarya şubat ayında ülke ihracatında %3,12’lik pay ile ülkenin en büyük 7. İhracatçı şehri konumunu devam ettirmektedir. Bu pay 2021 yılının aynı ayında %3,06 idi. Şubat ayında tr42 bölgesinde en yüksek ihracat yapan ikinci il olduk.YATIRIM TEŞVİK BELGESİYine 2022 şubat ayında açıklanan yatırım teşviklerine baktığımızda da, ilimizde toplam: 107 milyon 776 bin türk lirası tutarında 7 yatırım teşvik belgesi alan firma olmuş ve bu yatırımlarda 105 istihdam öngörülmüştür.

MODEL FABRİKAHepinizin bildiği gibi üretimde verimliliğin arttırılması ve dijital dönüşüm sürecinin hızlandırılması, ülkemizin en önemli kalkınma gündemlerinden biridir. Bu gündem doğrultusunda ülkemizde 8 ilde “model fabrika” kurulmuştur. Model fabrikalarla hata yapma özgürlüğünün olduğu gerçek bir üretim ortamı oluşturulmaktadır. Burada deneyimsel öğrenme teknikleri kullanılarak operasyonel mükemmeliyet ilkelerinin öğretilmesini sağlayan eğitim ve danışmanlık hizmetleri verilmektedir.

BİLGİ VE BECERİ Sonrasında işletmelerde “yalın üretim, dijital dönüşüm, ürün geliştirme, enerji verimliliği” vb. Konularda işletme çalışanlarının bilgi ve becerileri artırılmaktadır. 2022 yılı başı itibarıyla; Ankara, bursa, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin ve Adana’daki model fabrikalar faaliyete geçmiştir. Bununla birlikte; Denizli, Eskişehir, Kocaeli, Malatya, Samsun, Tekirdağ ve Trabzon illerinde model fabrika kurulum çalışmalarına başlanmıştır.

GÖRÜŞMELER YAPIYORUZ İlimizin de bu listede yer alması için sanayi ve teknoloji bakanlığı ile bir süredir görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Kurulan model fabrikaları inceliyoruz. Bu hafta bu konu üzerine bakan yardımcılarımız ve ilgili genel müdür ile toplantılar yapacağız. İnşallah firmalarımızın rekabet gücünü artıracak bu yapıyı şehrimize kazandıracağız.

DİJİTAL DÖNÜŞÜTeknolojik gelişmeleri takip eden bir oda olarak, yürütülen süreçlerin daha hızlı olması, zaman ve maliyet tasarrufu sağlamak amacıyla kurumsal olarak dijital dönüşüm çalışmaları yürütüyoruz. Bu ay insan kaynakları yönetim sürecimizde dijital dönüşümü tamamladık. Diğer süreçlerimiz için de dijitalleşme çalışmalarımız devam edecek”

PİDE FİYATLARI SATSO Mart ayı Meclis Toplantısı’nda gündem maddelerinin onaylanmasının ardından Şubat ayı Gelir Gider Tablosu okunarak oy birliği ile kabul edildi. SATSO Yönetim Kurlu Başkanı Akgün Altuğ, Şubat ve Mart ayı içerisindeki gerçekleştirilen faaliyetlerin yer aldığı raporu okudu. Başkan Akgün Altuğ’un tarım sektörünün önemi, ithalat ve ihracat değerlendirmesi, Trendyol ile işbirliği çalışmaları, aylık faaliyetlerine ilişkin yaptığı konuşmanın ardından pide fiyat tarifesi açıklandı. Buna göre 2022 yılı ramazan ayı pide fiyatları; 330 gram 6 TL, 500 gr 9 TL, 660 gr 12 lira oldu.

ARTIŞLAR YAŞANDI 27’nci Meslek Komitesi Başkanı Ergin Balcı, “1 çuval 150 lira iken şimdilerde ise 500 liraya kadar yükseldi. Odun fiyatları da 500 lirayken 1300 liraya kadar yükseldi. Diğer girdi maliyetleri de dahil olmak üzere girdi maliyetlerindeki artışlardan dolayı pide fiyatlarında da artış yaşandı” dedi. PANDEMİDE ŞARTLAR 15. Meslek komitesi başkanı Ekrem seçkin, “Pandemide maske ve mesafe kurallarına uyulmamız istendi. Daha sonrasında ise ekonomik kriz yaşamaya başladık. Devlet de bu sürede bize destek sağlamaya başladı. Biz de talepler doğrultusunda temizlik malzemelerinde KDV oranında düşmesini talep edecektik. Cumhurbaşkanımız 3 gün önce açıklama yaparak KDV indirimini yaptı bu yüzden çok mutluyuz. Yüzde 18 KDV oranı çok yüksekti KDV indirimi önümüzdeki haftalarda fiyatlara da yanşayacaktır. Geri dönüşüm konusunda da daha dikkatli olursak fiyat açısından da bize çok iyi bir şekilde yanşayacaktır. KAÇ OKUL YAPILACAK 28 meslek komitesinden Emrullah Terzioğlu ise, “10 yıldan beri çözülemeyen bir sorun vardı. Vergi dairesine başkanımıza gittik ve sorunu çözdük. Vergi dairesinden ilişiğini kesen üyelerinin odamızda üyeliklerinin devam ettiği durumu vardı. Yapılan çalışmalar sonrası bu sorun çözülmüş oldu. Seçimin de yaklaştığı bir dönemde bu konunun bir an evvel memur ataması yapılım güçlendirilmesi gerekiyor. Hem üyeler hem de odamız açısından bu konuda üyelerimizin dikkat etmesi gerekiyor. TOBB 148 okul yapacağı söylenmişti. Sakarya’ya kaç tane yapılacak onu öğrenmek isterim” dedi. SAKARYA FESTİVALİ Toplantının dilek ve temenniler kısmında ise Behlül Bayrak söz aldı. Bayrak, “ Ticaret ARGE komisyonu olarak inşallah gelenekselleşeceğini düşündüğümüz alışveriş festivale imza atmak istiyoruz. Amacımız Adana’daki portakal festivali gibi kurumsallık adı altında Sakarya’yı bir festival havası içerisine sokmak. Bütün herkesin görüşlerini önemseyerek el birliğiyle güzel bir festival yapacağız” ifadelerine yer verdi.

KAR MARJI DÜŞÜK OLACAK 6 meslek komitesinden Enes Akçan, “Kar marjlarını düşük tutacağız. Sakarya festivale hazırlanıyor diyen basın da yanımızda olsun. Bazı şeylerin üstesinden sadece düşük fiyatla gelinmiyor. Festival için hep birlikte destek olalım. 20-21 Mayıs tarihlerinde. Sadece çark caddesinde yapılan bir festival olmayacak. Şehir dışındaki illerden de müşteri gelmesini planlıyoruz” şeklinde konuştu.

“PLANLARIMIZ VAR” Dilek ve temenni bölümlerinden sonra konuşan SATSO Başkanı Akgün Altuğ, “Sakarya’nın orta ve uzun vadede nereye gelmesini belirlemek için çalışmalar yapıyoruz ama ülkede gündem sürekli değişiyor. Ülke maalesef bir ekonomik sıkıntıda. Bunu aşmak için olmayacak faizlerle paralar giriyor ülkeye. Bununla üreterek baş ederiz. Tükettiğimizden daha fazlasını üreterek baş ederiz. Bütün şehrin dolayısıyla ülkenin daha iyi olması için planlarımız var.“BAZI KİTLE KARŞI”Kamunun bazı ihtiyaçları var. Kamunun yapması gereken bir takım yatırımlara biz de dahil olmak istiyoruz ama çok ciddi bir olmazcı kitle ile karşı karşıyayız. Ama bu şehrin insanının daha iyi olmasını istemiyor bazıları. Örneğin OSB’ler... Tarım alanlarına OSB yapamazsınız. Doğayı kirletemezsiniz. Biz şehrin ve ülkenin geleceğini bunlara göre hesaplamalıyız ve bunu göre plan yapmalıyız. Bazı ön yargılı kitleler ise bu anlamda bizim karşımızda. Bazı arkadaşlar bize sormadan etmeden yazıyor. Bu da piyasa ciddi yanlış anlaşılmaya sebebiyet veriyor. Gelin planlanmadan yapılan sanayinin açtığı tahribata bakın. Bütün amacımız doğru planlama ile doğru işler yapmak. İnsanlarımız daha yaşanabilir yerlerde görmek.

“CEBİMDEN HARCIYORUM”Bizim SATSO’dan nemalandığımızı söyleyenler var. Ben her gün cebimden çok ciddi paralar harcıyorum. Seçime 8 ay var. Kimse SATSO’dan nemalanacağız diye ummasın. Haftada 2 gün Ankara’ya gidiyorum. Biz tamamen Sakarya’nın ve ülkenin menfaati için çaba harcıyoruz” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100

banner99