EN FAZLA YENİ YATIRIM YAPAN 6'NCI İL SAKARYA

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, emniyet ve istihbarat birimlerinin yoğun çabasıyla Amanoslar'ın teröristler için artık güvenli bir alan olmaktan çıktığına işaret eden Varank, "Türkiye'yi tekrar terör iklimine döndürmeye çalışanlara asla müsaade etmeyeceğiz. Onların planlarını gerek sınırlarımız içinde gerek sınırlarımız dışında tek tek bozmaya devam edeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın." ifadelerini kullandı. Varank, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle yaşanan gelişmelere değinerek, uyguladıkları politikalarla Türkiye’yi pek çok ülkeden pozitif yönde ayrıştırmayı başardıklarına dikkati çekti.

REKOR KIRDI

Salgının ilk günlerinden itibaren atılan dinamik adımları anlatan Varank, "Bu politikalarla ekonomiye duyulan güven arttı. Artan güven hem üretimi hem de yatırımları peşinden sürükledi. Hazirandan itibaren sanayi bölgelerindeki elektrik tüketimiyle imalat sanayi siparişleri, kapasite kullanım oranları ve üretimde yukarı yönlü bir hareket görmeye başladık. Ülkemizin dört bir yanında yeni yatırım yapma talebi de artıyor." diye konuştu. Varank, ocak-ağustos döneminde salgına rağmen yatırım talebinin yıllık bazda yüzde 30 daha fazla olduğunu belirterek, "İlk 9 ayda 10 bin 802 sanayi işletmesi, sanayi sicil sistemine kaydoldu, bu rakam geçen seneye göre yüzde 12’lik bir artışa tekabül ediyor." bilgisini paylaştı. Dış talepteki canlanmanın da Türkiye'nin ihracatını olumlu etkilediğine değinen Varank, eylül ayı ihracatının 16 milyar doların üzerinde gerçekleşerek tüm zamanların eylül ayı rekorunu kırdığını bildirdi.

EN FAZLA YATIRIM BAŞVURUSU YAPAN 6. İL

Varank, bu dönemde Sakarya'nın performansına değinerek, şöyle devam etti: "Sakarya'daki OSB'lerde elektrik tüketimi aydan aya artıyor. Eylül ve ekimde, salgın döneminin kayıplarını bertaraf etmiş durumdasınız. Yatırım talebi Sakarya'da geçen senenin ilk 8 ayına göre 2,5 kat artmış. Bakanlığımız ilk 8 ayda, 5 milyar liranın üzerinde 64 farklı projeye yatırım teşvik belgesi düzenlemiş. Böylece Sakarya, Türkiye’de en fazla yeni yatırım başvurusu yapan 6'ncı il oldu. Bu sene Sakarya’da 130 yeni sanayi tesisi üretime geçti, yani 2019’a göre yüzde 78’lik bir artış söz konusu. Sakarya’daki OSB’lerde şu an 107 fabrikanın inşaatları sürüyor. Bu fabrikalar tamamlandığında hem sanayiye hem de istihdama yeni bir soluk gelecek. Eylül ayı ihracatı da geçen senenin yüzde 22 üzerinde."

İŞLER İYİYE GİDİYOR

Türkiye genelinde de reel sektörde işlerin iyiye gittiğine dikkati çeken Varank, son 4 günde Erzurum, İstanbul, Malatya ve Denizli'de sanayicilerle bir araya geldiğini ve fabrikaları gezdiğini anlattı. Varank, buralarda herkesin işini büyütme ve fabrikalarını genişletme planları olduğunu belirterek, ufak tefek sorunlara rağmen üretim tarafında yapısal bir problem ya da bir memnuniyetsizlik duyulmadığını dile getirdi. Son birkaç gündür finansal piyasalarda görülen oynaklığa işaret eden Varank, şu değerlendirmelerde bulundu: "Bu dalgalanmalar Türkiye ekonomisinin üretim gücünden veya sanayisinden bağımsız. Türkiye, birden çok cephede aynı anda büyük mücadeleler içinde. Bir taraftan vatandaşımızın sağlığını korumanın derdindeyiz diğer yandan ekonomiyi güçlü ve sağlıklı tutmaya çalışıyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde dış politikada, ülkemizin ve aslında tüm ümmetin haklarını koruyan çok boyutlu politikalar izliyoruz. Gündemimizde bir de Fransa meselesi var. Avrupa’nın içine düştüğü İslam düşmanlığı ve faşizm çukurunun öncülüğünü maalesef Fransa ve artık onun patolojik bir vaka haline gelmiş Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yapıyor. Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimize hakareti savunan, teşvik eden hatta kamusal hale getiren bu anlayışla her alanda mücadele edeceğiz. Bu bizim en başta Müslüman olarak bir sorumluluğumuz."

BİRLİK VE BERABERLİK

Varank, bu zihniyetle, Doğu Akdeniz, Suriye, Libya ve Azerbaycan’da da mücadele edildiğine dikkati çekerek, toplum olarak gösterilecek tavır, birlik ve beraberlik ruhunun önemini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu kapsamdaki mesajına değinen Varank, "Fransız mallarına karşı, şu dönemde güçlü bir duruş göstermemiz lazım. Bunun sembolik değeri çok yüksek. Göstereceğimiz duruş, tüm bu hakaretlere, faşist ve İslam düşmanı adımlara çok yerinde bir cevap olacak. Sizin de günlük ticaretinizde, Cumhurbaşkanımızın bu çağrısına uygun bir şekilde hassasiyet göstereceğinize inanıyorum." dedi. Varank, Türkiye'nin bu dönemi, sanayicilerin çalışkanlığı ve milletin ferasetiyle atlatacağının altını çizerek, sanayicilere finansal piyasalardaki oynaklıkların, iş yapma biçimini etkilemesine izin vermemeleri tavsiyesinde bulundu. Sanayicilerin tedarikçileriyle birlikte büyüyerek emekçilere sahip çıkması gerektiğini anlatan Varank, "Salgınla, küresel ekonominin ağırlık merkezi de değişmeye başladı. Global markalar, üretim merkezlerini çeşitlendiriyor hatta uzak doğudan uzaklaşma eğilimi var. Türkiye, bölgesel merkez olma konusunda çok ciddi bir alternatif. Üretim altyapılarımız güçlü ve zengin, iş gücümüz becerikli ve dinamik. İnovasyon kabiliyetlerimiz günden güne gelişiyor." diye konuştu.

SAKARYA KRİTİK KABİLİYETLERE SAHİP

Varank, geçen yılki toplam Ar-Ge harcamalarının milli gelirdeki payının 10 senenin rekorunu kırdığını anımsatarak, yapılan bu yatırımların verimlilik, katma değer artışı, ihracatta rekabet gücü olarak Türkiye’ye döneceğini vurguladı. Ar-Ge yatırımlarının orta vadede kendini fazlasıyla amorti ettiğini söyleyen Varank, "Dolayısıyla bu güçlü altyapıyla, dünyanın en iyi firmalarıyla ortak işler yapabilir, o firmaların değer zincirlerine rahatlıkla entegre olabilirsiniz. Siz sanayicilerin, bu gibi fırsatları kaçırmaması gerekiyor. Sakarya, otomotivde, kimyada, ilaçta, makinede ve raylı sistemlerde kritik kabiliyetlere sahip. Bu yetenek setini çeşitlendirip, üzerine beceriler eklemelisiniz. Biz Bakanlık olarak tüm gücümüzle yanınızda durmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı. Varank, 2021 yılında Bakanlığın bütçesinin geçen seneye göre yüzde 50 daha fazla olacağını vurgulayarak, sanayiye, teknolojiye, yeniliğe, KOBİ’lere ve bölgesel kalkınmaya, her zamankinden daha fazla kaynak aktarabileceklerini söyledi. Toplantıda, SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ da bir konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından Bakan Varank, sanayicilerden gelen soruları yanıtladı.

TÜKETTİĞİNDEN FAZLASINI ÜRETEN BİR İL

SATSO Ekim Ayı Meclis Toplantısında konuşan Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, “Sakarya olarak kendi potansiyelinin farkında, ne istediğini bilen, hedefleri olan, hızla gelişen, yatırımların her geçen gün arttığı bir iliz. Biz 2023 vizyonu çerçevesinde; 2019 yılı itibariyle 5,5 milyar dolar olan ihracatımızı 10 milyar dolara, 400 olan ihracatçı sayımızı 1000’e yükselterek, ihracatçı iller sıralamasında ilk 5’te yer almak hedefindeyiz.” İthalatın ihracatı karşılama oranının yüzde 200’e yakın olduğunu söyleyen Altuğ, “Tükettiğinden fazlasını üreten bir iliz. Sadece eylül ayında 25 sektörde, 40 ülkeye,  480 milyon dolar ihracat gerçekleştirdik. Sakarya, üreten ve üretmeyi seven bir kent. Bu gelişmeler ışığında SATSO olarak bizler de, kentimizin, sanayide teknolojik dönüşümünü sağlamak için projeler geliştiriyoruz. İşletmelerimize vizyon katacak, üretim süreçlerini geliştirecek, ihracatı artıracak çalışmalar yürütüyoruz. Sakarya, bir sanayi kenti olduğu gibi aynı zamanda, güçlü bir tarım şehridir. Ve Sakarya’nın sanayiyi ticarete, turizmi tarıma tercih etme gibi bir lüksü yok. Biz, bu güçlü yönlerimizle büyümeyi ve gelişmeyi hedefliyoruz” dedi.

ÖNERİ VE TALEPLER SUNDU

Altuğ, “Düzenli ve organize bir şekilde sanayileşirken verimli tarım topraklarımızı da işleyerek güçleniyoruz. Bu doğrultuda, Sakarya olarak, tarım alanlarına zarar vermeden şehir yüzölçümünün yüzde 0,8’i civarında bir alanda sanayileşmiş durumdayız. Örneğin Almanya gibi gelişmiş ülkelerde bu oran, yüzde 5’e kadar çıkmaktadır. Sakarya’mız gibi, güçlü sanayi altyapısına sahip bir şehirde, bu rakamı en az yüzde 2,5 oranına yükseltmek istiyoruz. Mevcut 9 adet osb ile üreten şehrimize, yeni ihtisas organize sanayi bölgeleri ve kobilerimizin bir arada bulunacağı bir “kobi osb” kurma yönünde de çalışmalarımız var. Sakarya’nın bulunduğu konum itibariyle gelişim alanları konusunda önerilerimiz ve taleplerimizi de dile getirmek isterim: Sakarya’da ana sanayicilere üretim yapan küçük sanayicilerin nitelikli alanlarda faaliyet göstermesi önemli bir konudur. Halihazırda, bu tür üretim yapan işletmelerin, üretim yaptıkları alanlar, plansız ve yetersiz alanlardır. Ve küçük sanayi sitelerimiz şehrin merkezinde kalmış durumdadır. Bu konuda büyükşehir belediyemizin göstereceği alanlarda, küçük sanayi siteleri kurmak için bakanlığımızın da desteğini bekliyoruz. Mevcut ve yeni kurulacak OSB'lerde lojistik merkezleri kurulması teşvik edilmelidir. Ayrıca, SATSO olarak “lojistik teknolojileri osb” kurma yönünde çalışmalar yürütüyoruz. Tamamlanınca bakanlığımıza başvurularımızı yapacağız. Ayrıca, OSB'lerimizin ve OSB dışındaki alanlarımızın, limanlara veya diğer demiryollarına bağlantılarının sağlanması konusunda da destek bekliyoruz. Bununla birlikte; teknoloji yoğun üretim gerçekleştiren firmaların teknolojik kapasite ve yeteneklerinin tespiti, izlenmesi ve yönlendirilmesine yönelik ulusal bir sistem oluşturulması gerektiğini düşünüyoruz. SATSO olarak ilimizin potansiyeli çerçevesinde “teknoloji osb” kurma konusunda da çalışmalarımız devam etmektedir.

"MUAFİYET UYGULANMASINI TALEP EDİYORUZ"

Tam da bu konuda bir talebi olduğunu belirten Başkan Altuğ, “Bilindiği gibi OSB uygulama yönetmeliği’nin 2.bölüm (başvuru kuruluş) madde 5, ikinci fıkrada; müteşebbis heyette yer alacak her bir temsilci için 146 bin 310 tl talep edilmektedir. Odalarımız OSB kurmak için yoğun çaba sarf ederken kuruluş esnasında talep edilen bu katılım payı, odalarımızın bütçelerini sarsmaktadır. Bu konuda odalarımıza muafiyet uygulanmasını talep ediyoruz. Üyelerimizin, marka tescil çalışmalarının karmaşıklığı, uzun zaman alması ve markalaşma maliyetinin yüksek olması ile ilgili sıkıntıları var ve bu konuda  bir teşvik talep etmektedirler. Ayrıca yüksek katma değerli ileri teknoloji ürünler için yatırım yapacak firmalara, özel yatırım teşvikleri verilmelidir” şeklinde konuştu.

KOSGEB İLE İLGİLİ...

Devlet desteği daha çok katma değeri yüksek ürün üreten ve büyüme potansiyeli olan yatırımlar için kullanılması gerektiğini söyleyen Altuğ, “Sakarya Ticaret Ve Sanayi Odası olarak üyelerimizin hizmet aldıkları tüm mecraların bir kampus içerisinde olması amacıyla oda binamızın iki yanında tek durak hizmet binaları inşaa ettik. Bu hizmet binalarımızda KOSGEB’in de güçlü kadro ve altyapısı ile hizmet vermesini arzu ediyoruz. Bu konuda KOSGEB başkanı ile görüştük. KOSGEB’in bu hizmet binasına bir an önce taşınması konusunda desteklerinizi bekliyoruz. Üyelerimizin sanayi alanında talepleri, görüşleri ve çözüm önerileri üzerine hazırladığımız listeyi de şahsınızla paylaştık. Üreten iş dünyamızın her zaman yanında olduğunuzu biliyor, katkılarınız ve gayretleriniz için şükranlarımızı sunuyoruz” diye belirtti.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.