Hayvanat Bahçesi projesine tepki yağdı

“ÇAĞIN GERİSİNDE BİR DURUM”
Adapazarı Kültür Merkezi önünde yapılan eylemin ardından Haberlisin.com ve Adapazarı Akşam Haberleri Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan Sakarya Barosu Hayvan Hakları Merkezi Başkanı Avukat Zekiye Güneş Kılcı, “Hayvanat bahçesi televizyonun dahi olmadığı dönemlerde insanların hayvanları tanıması amacıyla kurulmuş yerleşkelerdir. Teknolojinin ilerlemesi ile artık bu yerleşkelere ihtiyaç kalmamıştır. Yine bu dönem içinde hayvanların mal değil yaşam hakkı olan canlılar olarak kabul edilmesi ile bütün dünyada, işlevini yitirmiş bu yerleşkeler kapatılmaya başlanmıştır. Son olarak pandemi ile insanların evlere kapanması bize bir canlının kendi istediği ve iradesi dışında bir yere kapatılması hissini yaşatmış ve hayvan hapishanelerindeki canlılar ile empati kurmamızı sağlamış ve hayvan temalı park ve eğlence merkezlerinin kapatılmasına hız verilmiştir. Yerel yönetim tarafından bu yapılmak istenen çağın gerisinde kalmış bu yatırımı desteklemiyoruz. Bu yatırıma karşıyız” dedi.

“HAYVANLARIN HAPSİNE KARŞIYIZ”

Hayvanat bahçelerinde yaşayan hayvanları pandemi de evleri tıkandığımız zaman anladık diyen Kılıcı, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi Sakarya’ya bir hayvanat bahçesi yapacağını aylık olağan meclisinde açıklamıştı. Öncelikle Sakarya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak tabii hayvanat bahçesine karşıyız. Pandemi dönemi atlattık, pandemide herkes, ‘evlere kapandık, hayvanat bahçesindeki hayvanlar ne yapıyor?’ dendi. Buna dikkat çekildi. Hayvanat bahçelerine karşıydık, pandemi döneminde buna daha da karşı olmaya başladık. Doğaya müdahale edilen her şeyin aslında bu viral hastalıkları ve insan ırkının devamını engelleyen her türlü şeye sebep olduğunu fark ettik. Doğa ile uyum içinde yaşayalım dedik, bunu sadece biz değil bütün dünya söyledi” ifadelerini kullandı.  

“HANGİ MANTIKLA KURULUYOR”

Hayvanat Bahçesi yerine doğal yaşam parkları kurulmalı ifadelerini kullanan Kılıcı, “Yaşananların üzerine sanki bunlar hiç yaşanmamış gibi, iki yıl boyunca evlere hapsolmamışız gibi doğanın dengesine müdahale eden, bir hayvanı alıp kafesin içine kapatıp egolarını tatmin etmek için bakıldığı bir yer olan hayvanat bahçesinin ne mantıkla kurulmaya çalışıldığını anlamış değilim. Oraya hayvanat bahçesi yerine bir doğal yaşam parkı yapılabilir. Dünyanın her yerinde var New York’un ortasındaki bir parkta sincaplar dolaşıyor, böyle bir yer yapabilirler. Çocuklarımız kendi doğal ortamlarında hayvanları görsünler, incelesinler. Bunlar bizim çocukken yaptığımız şeyler ama şuan çocuklar yapamıyor” şeklinde konuştu.

“HAYVANLAR EZİYET ÇEKİYOR”

Hayvanat Bahçesi yapmak köleliğin hayvanlar üzerinden iz düşümüdür diyen Kılıcı, “Hayvanat Bahçelerinde hayvanlara yapılan eziyet kısmına girmiyorum bile. Hayvanlar kafesin arkasında eziyet çekiyorlar, depresyona giriyorlar ve intihar bile ediyorlar. Hayvanların eziyet çektiği için biz hayvanat bahçelerine karşıyız. Neden hayvanat bahçeleri var? Hayvanları görme için, camın arkasında seyretmek için mi hayvanat bahçeleri var. Eğer hayvanları görmek istiyorsak zaten internet var, internetten açıp seyredebiliriz. Artık sirklerde bile hayvana izin verilmiyor. Hayvan haklarının önem kazandığı, onların bir canlı olduğu bir dönem de tutup hayvanat bahçesi yapmak köleliğin hayvan üzerinden iz düşümüdür” ifadelerini kullandı.

“SAKARYA’DA YAPILSIN MI?”

Avukat Zekiye Güneş Kılıcı, “İnsanlar bir kafesin içerisinde kendilerine bakılmasını ister mi? Hayvanat bahçelerinde hayvanlara aynı bu yapılıyor. Hayvanlar insanların kendilerine bakmasını, demir parmaklıklar içerisinde olmayı istiyor mu diye sorulmuyor. Hayvanat bahçeleri modern kölelikten başka bir şey değil.  Sakarya’ya hayvanat bahçesi yapılsın mı? Bu soruyu halka sormamız gerekiyor. Görüştüğümüz insanlar hayvanat bahçesi yapılmasını istemiyor açıkçası. Sakarya Büyükşehir Belediyesinin Sakarya’da ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları için oy kullanması için bir anket açılmasını istiyoruz” dedi.

“OYLAMA YAPILMASINI İSTİYORUZ”

Kılıcı, “Sakarya Büyükşehir Belediyesi bir oylama yapsın ve halkın genelinin oyuna göre hareket etsin, ben kimsenin hayvanat bahçesi isteyeceğini de düşünmüyorum açıkçası. Madem bu Sakarya’ya kazandırılacak bir projeyse bakalım Sakarya halkı bu projenin kendine kazandırılmasını istiyor mu? Meclisten bir karar çıkıyor ve herkes bunu kabul etmek zorunda kalıyor. Bir oylama yapılsın eğer Sakaryalı bu hayvanat bahçesini istiyorsa bizde o zaman hayvanların doğal yaşamlarına uygun kafes ortamı olmayan yaşam alanlarında yapılsın demekten başka şansımız olmaz. Ama yine de hayvanat bahçelerine komisyon olarak karşı oluruz. Her olay da aynı şekilde oluyor biz bunu istemiyoruz deniyor ama halkın istememesine rağmen bu yine de yapılıyor. Madem bizim vergilerimizle bizim için bir şeyler yapılıyor bunu bizim de istememiz gerekiyor.  Demokratik bir şehirde yaşıyorsak bu konunun oylamaya sunulmasını istiyorum” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100

banner99