banner98
banner101

Nehirada geliyor!

SEMBOL MEKANSeçim vaatlerinden bir tanesi olan ‘Nehirada’ projesini Tabiat Varlıkları Koruma Kurumu’na sunduklarını ve gerekli başvuruları yaptıklarını müjdeleyen Yüce, tamamlandığında kentin sembol mekânı olacak bir projeyi Sakarya’ya kazandıracaklarını söyledi. Proje hakkında bilgiler veren Yüce, Erenler sınırları içinde yer alan ve Sakarya Park’ın yanında hayata geçirilecek projenin içinde karavan-kamp alanı, bungalovlar, bisiklet yolları, spor alanları, oyun alanları, iskele-köprüler, seyir kulesi, misafirhaneler, macera park, su kayağı, at maneji ve aromatik bahçe gibi alanların yer alacağını anlattı.

GENİŞ KATILIM Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Büyükşehir Belediyesi’nin 3 yıllık çalışmaları Sapanca’da yapılan değerlendirme toplantısında tüm detaylarıyla anlatıldı. Toplantıda ‘Bu şehirde emek var’ sloganıyla hazırlanan tanıtımlar, katılımcılara sinevizyon ve grafiklerle gösterildi. Programa; AK Parti Genel Başkan Yardımcısı, Tanıtım ve Medya Başkanı Hamza Dağ, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, AK Parti Sakarya Milletvekilleri Çiğdem Atabek, Recep Uncuoğlu, MHP Sakarya Milletvekili Levent Bülbül, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, İlçe belediye başkanları, meclis üyeleri, AK Parti ile ve ilçe yönetimleri katıldı.

3 MİLYAR TL’LİK YATIRIMYüce, kurulan platformda 3 yılda hayata geçirilen tüm yatırımları ayrıntıları ve teknik detaylarıyla anlattı. Yapılan anlatıma dijital ortamda hazırlanan tanıtım videoları ve infografikler eşlik ederken, programda ayrıca büyük bir özveriyle hazırlanan 3 yıllık hizmetlerin yer aldığı ‘Bu Şehirde Emek Var’ başlıklı almanağın gösterimi yapıldı. Yüce, 3 yılda 3 milyar TL’lik yatırımla hayata geçirilen çok sayıda vizyon projenin öncesi, yapımı ve hizmete alınması aşamalarını anlattı; gelecek 2 yılda ise Sakarya’yı gelişen şehirler arasında üst sıralara taşıyacak yeni projelerin mesajını verdi. Anlatım sırasında soruları da cevaplayan Yüce, şu ana kadar çizilen tabloyu tüm yönleriyle, şeffaf bir şekilde ifade etti.

HİZMETLERİ SIRALADIToplantıda son 3 yılın eseri olan altyapı ve üstyapı projeleri, Sakarya Köprülü Kavşak Projesi, açılışı yapılan yeni duble yollar, Karaman GES, Kocaali İçmesuyu İkmali, Darıçayırı Barajı, sosyal alanda Sevgi Mağazası, Sosyal Market, Ters Ev, Vagon Kafe, Aşevi, Uçak Kafe, Millet Bahçesi, Karaman Engelsiz Millet Bahçesi, Unkapanı Meydanı, spor ve sosyal alanda Bisiklet Şehri unvanı, Karadeniz'e Pedal Çevirelim, SAKUT 54, Zipline, Spor Ada Vizyon, Olimpik Kürek ve Kano Parkuru, Sakarya Park içi Lunapark, sosyal donatı alanı konusunda Maden Deresi, İl Ormanı Tabiat Parkı, Acarlar Longozu, Nehir Ada Vizyon, Sakarya Ticaret Merkezi, Pamukova Seyir Terası projeleri, tarımsal anlamda Çay, Kabak, Süt ve Şifa Evleri, Sakarya Botanik Vadisi, Fidan Üretim Tesisi, Seracılık Mükemmeliyet Merkezi, UTÇEM Projesi, Bahçem Ofisi, Manda Üretim Tesisi Projesi, süs bitkisi, kenevir, bal, süt, kabak, safran, çilek, mantar, salep, çikolata ve kozmetik ürünler üretim projeleri ve diğer alanlarda Sıfır Atık Projesi, Sokak Hayvanları Hastanesi Projesi, Hanımeli Pazarı, Mobil Hizmet Aracı, Geyve Yöresel Pazarı, Yağcıbedir Halı Üretim Atölyeleri, Geyve Ürün Toplama Merkezi, yeni otoban, Katı Otopark, HAVASAK ve bunların dışında pek çok projeye yer verildi.

“VEFA BORCUM VAR”Sakarya’da her alanda ürettikleri projelerle kente değer katmaya çalıştıklarını ve yeni istihdam alanları oluşturmak için öncülük yaptıklarını ifade eden Başkan Yüce, “Beni bu şehir büyüttü, okuttu, meslek sahibi yaptı. Sakarya ile gönül bağım var. Burada tarihim var, gençliğim var, heyecanlarım var. Her şeyden önemlisi benim bu şehre vefa borcum var. Bunun için gerek Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı görevim sırasında gerek ÇAYKUR Genel Müdürlüğü görevim sırasında daha eskiye gidersek Erenler Belediye Başkanlığım döneminde şehrime olan vefa borcumu ödemek için elimden gelen gayreti gösterdim. Geçtiğimiz üç yıl zarfında da şehrimize olan sevgimiz ile şehrimize olan bağlılığımız ile var gücümüzle çalıştık, çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

“HAYATLARA DOKUNDUK”Bu süre boyunca tarımdan sanayiye, altyapıdan üstyapıya, spordan turizme kadar pek çok projeyi hayata geçirdiklerini söyleyen Yüce; “3 yılda toplam 3 milyarlık yatırım gerçekleştirdik. Sakarya’mızda turizmden eğitime, bilgi teknolojilerinden tasarıma kadar farklı birçok alanda katma değer üretmeye ve ülke ekonomisini katkı sağlamaya çalıştık. Bunu yaparken de yeni istihdam alanları oluşmasına öncülük ettik. Şehrimizde yaşayan herkese ilham olma gayreti içerisinde az önce izlediğiniz gibi hemşerilerimizin hayatlarına dokunacak projelere imza attık. Yarınlar da güçlü projelerle devam edecek” ifadelerine yer verdi.

YAŞAYAN MEKANLARYüce, bu süre zarfında sosyal bağları ve şehre aidiyet hissini güçlendirmek için ‘yaşayan mekânları’ hayata geçirdiklerini ve akıllı şehirler stratejisiyle hareket ettiklerini belirterek, sözlerine şöyle devam etti; “Sıfır atık politikasıyla çevreci bir şehir tasarlamak üzere biyolojik arıtmadan; çöp ayrıştırmaya kadar çok sayıda proje tasarladık. Bir kısmını hayata geçirdik. Bir şehri, şehir yapan en önemli kamusal alanlardan biri de hiç kuşku yok ki sosyal donatı alanlarıdır. İnsanları bir araya getiren, sosyal bağları ve şehre aidiyet hissini güçlendiren önemli mekânlar olarak meydanlar, adeta yaşayan ve içinde yaşayanları da biçimlendiren alanlardır. Bu düşünceler ile şehrimizde ihtiyaç duyulan alanlarda sosyal donatı alanlarımızı genişlettik ve düzenledik ve yeniledik.

KÖPRÜLÜ KAVŞAK Hemşerilerimizin trafikte vakit kaybetmemeleri, sevdikleriyle daha fazla vakit geçirmeleri ve zamandan tasarruf sağlamaları için yol bakım, asfaltlama, Köprülü Kavşak gibi çalışmalarımızı hayata geçirdik. Bilişim ve iletişim teknolojilerinde son otuz yıl içinde yaşanan büyük dönüşüm dördüncü sanayi devrimine yol açarken şehircilik ve şehir yönetimi de bundan etkilendi. Şehir hayatının her alanında hatta her anında yeni nesil akıllı teknolojilerin, uygulamaların devreye girmesiyle daha verimli, daha ucuz ve daha işlevsel bir şehircilik hizmeti ortaya çıktı. Bizim de Sakarya olarak bu eğilimden uzak kalmamız düşünülemez. O sebeple Akıllı Şehir Stratejileri oluşturduk, projeler geliştirdik. Tüm bunları yaparken sokak hayvanlarını da unutmadık. Hayvan dostlarımızın da hayatını kolaylaştıracak çalışmalar gerçekleştirdik” diye konuştu. Program yapılan 3 yıllık faaliyet raporlarının sunulması ve soru cevapla son buldu.

“GELİŞİYOR GÜZELLEŞİYOR ŞEHRİMİZ”

Sakarya’nın her ilçesinin çok güzel olduğu belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, “Sakaryamızın her ilçesi çok güzel. Sakarya da en başında bürokrasimiz çok güzel çalışıyor. Her konuda bir uğraşımız var en son çözdüğümüz mesele bin yataklı acil durum hastanesi. Ve bunun gibi yatırımlarımız var. Ben yataklı hastaneyi ve adliyeyi peş peşe koyunca 2 katrilyon yatırım ediyor. Yaptığımız çoğu projelerin reklamını yapamıyoruz. Çok şey yapıyoruz ama bunun piyarını yapmıyoruz. Her geçen gün Sakarya da bir şeyler yapılıyor. Gelişiyor güzelleşiyor şehrimiz. Hep birlikte yen ufuklara yürüyeceğiz. 1471 yatağa kadar çıkacak o hastane bu alandaki eksikliği tamamlayacak. Ayrıca belediye dışındaki kurumların yürüttüğü projeler 3 katrilyonluk bir yatırım yapılıyor. 3 yılda 3 katrilyonluk yatırım dile kolay. Çok proje yapıyoruz ama iyi tanıtımını yapamadığımızı düşüyorum. Her geçen gün Sakarya’da güzel şeyler yapılıyor Türkiye de öyle. Destanlar yazarken arkamızda TBMM ve RTE var. Bu birliktelikte çok güzel şeyler yaşayacağız. Başkanımız yüceyi yürekten alkışlıyoruz” dedi.

BİZLER NELERİN YAPILMASI GEREKTİĞİNİ SÖYLÜYORUZ

Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, “Sakarya da bugün çok güzel haberler icra ettik. Seçim kazanılır, icraatla görevlendirilen kişilerin seçmenlerine, milletine hesap verircesine programlar çok önemlidir.  Büyükşehir belediye başkanımızı bürokratları milletvekillimizi tebrik ediyorum.  İzlediğimiz video da her şeyden dolu dolu var. Bu anlamda bizde Sakarya için elimizden geleni yapacağız. 31 Mart 2019 da 11 büyükşehir belediyesini değişiklik yollarla kazanan bir partiye mllenmizin taktrine bırakıyoruz. Bu belediyelerde verilen sözler tutulmamış ve işten çıkarılmayacak denilen işçiler işten çıkarılmış. Bizler nelerin yapılması gerektiğini söylüyoruz. Onlar da nelerin yapılmaması gerektiğin gösteriyor” ifadelerini kullandı.

VALİ’DEN TEŞEKKÜR

Vali Çetin Oktay Kaldırım, “Türkiye tarihi bir süreçten geçiyor cumhurbaşkanlığımızın katkılarıyla. Şehirlerin de bu büyük yürüyüşe katkı vermesi çok önemli Sakarya da bu anlamda çok çalışıyor ve marka şehir haline geldi. Her alanda ülkemize çok katkı verecek bir şehir. Yeni projelerle de altyapısını tamamlayarak Türkiye’nin bu yürüyüşüne çok büyük katkı sağlayacaktır. Bizim de katkımız olduğu için mutlu oluruz. Sakarya’nın gelişiminde emeği olan herkese teşekkür ederiz” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100

banner99