Sakarya'da artık 18 katlı bina olabilecek!

Sakarya'da hali hazırda 3 kata kadar izin verilen evlere yüksek kat için izin çıktı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi İmar Yönetmeliği Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikle Sakarya'da 18 kata kadar bina yapılmasının önü açıldı.

Yönetmelikte en önemli ayrıntı olarak şu maddeler yer alıyor:

Konut ve ticaret bölgelerinde:

1) 4 kata kadar (4 kat dâhil) inşaata müsait yerlerde: Bitişik nizamda: (6.00) metreden, Blok başlarında: Yan bahçe mesafesi + (6.00) metreden, Ayrık nizamda: Yan bahçe mesafeleri toplamı + (6.00) metreden az olamaz.

2) 9 kata kadar (9 kat dâhil) inşaata müsait yerlerde Bitişik nizamda: (9.00) metreden, Blok başlarında: Yan bahçe mesafeleri toplamı + (9.00) metreden, Ayrık nizamda: Yan bahçe mesafeleri toplamı + (9.00) metreden, az olamaz.

3) 10 veya daha fazla katlı inşaata müsait yerlerde: Bitişik nizamda: (12.00) metreden, Blok başlarında: Yan bahçe mesafesi + (12.00) metreden, Ayrık nizamda: Yan bahçe mesafeleri toplamı + (12.00) metreden, az olamaz.

Yapılaşmaya İlişkin Hükümler

Yol genişliklerine göre bina kat adetleri

MADDE 9 – (1) 1/10/2017 tarihinden önceki mevcut uygulama imar planlarında kat adetleri veya bina yükseklikleri belirtilmemiş parsellerde;

a) Bina yükseklikleri, 28 inci maddede katın bulunduğu konuma göre ayrı ayrı belirtilmiş olan azami kat yüksekliklerinin aşağıda belirtilen kat adetleri ile çarpımı ile bulunan toplam yüksekliği aşmamak üzere belirlenir:

b) Bu maddenin uygulanmasındaki yol genişlikleri, parselin ön cephesinde yer alan yolun planda belirtilen genişliği veya planda belirtilmemiş ise ön bahçe, yeşil alan, refüj, meydan, otopark, demiryolu, su kanalı gibi unsurları içermeyen yolun genişliği esas alınır.

c) Kat adetleri, binanın kot aldığı noktaya göre hesaplanır. Ancak artan kat yüksekliğinden faydalanılmak suretiyle binanın hiçbir cephesinde bodrum katlar hariç kat sayısı artırılamaz. İmar planlarında gösterilen bina yüksekliklerinin veya kat adetlerinin birbirlerine tahvillerinde veya neye tekabül ettiklerinin tespitinde bu esaslar ile binanın kot aldığı noktaya en fazla 1.2 metre eklenmek suretiyle belirlenen subasman kotu dikkate alınır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sakaryalı 2 hafta önce

Haber baştan aşağıya teknik olarak yanlış. Bir kere yönetmelikle kat artışı gelmez. Kat artışı için imar planı değişmesi gerekir ki sakarya genelinde planlar hala 3 kat. Zaten halihazırda yıllardır kullanılan planlı alanlar imar yönetmeliğinde de bu madeler vardı yeni maddeler değil bunlar. Yanıltıcı bir haber olmuş. Burda değinilmesi gereken sakaryamızın da artık imar yönetmeliğine kavuşmuş olması olmalıydı zira bunu yapan 6.büyükşehiriz. İstanbul ankara bursa Gaziantep izmir ve biz. Saygılar..

banner100

banner99