Karasu’daki meşhur ihalede son sözü Sayıştay söyledi

İNCELEME SONUÇLANDI

Karasu’da ihale yolsuzluğu iddialarında sıcak bir gelişme yaşandı. 2015 yılında Karasu’da yaşanan sel felaketi sonrasında belediye yapım onarım ihaleye çıkmış ve İller Bankası’ndan 46 milyonluk kredi kullanılmıştı. İhale sonrasında İçişleri Bakanlığı Kontrolörü Fatih Çaça,  22 milyonluk kamu zararı oluştuğunu iddia etmiş, Sayıştay Başkanlığı da 2017 yılında Karasu Belediyesi’nin tüm ihale ve harcamaları ile iş ve işlemlerini incelemiş ve memurlardan yazılı savunma istemişti. Sayıştay Başkanlığı müfettişlerince yapılan genel inceleme sonrasında kamu zararının sadece yüklenici firmaya avans verilmesi işlemlerinde, avans mahsubu sırasında Merkez Bankası’nca belirlenen faiz üzerinden kesinti yapılmaması sebebi ile 137 bin 652,61 TL olduğuna karar verdi.

İLAM GÖNDERİLDİ

Eski Belediye Başkanı Mehmet İspiroğlu ve Başkan Yardımcısı Cengiz Kuçhan ile bürokratların yargılamasını yapan Sayıştay 6. Daire Başkanlığı, 46 milyonluk ihalede böylece son sözü söyleyerek Karasu Belediye Başkanlığı’na ilam gönderdi.  Kamu zararı kararında, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı’nın Karasu Adliyesi’nde yapılan yargılamalarda suçladığı ve bu ihaleye özel olarak getirildiğini iddia ettiği, Başkan Yardımcısı Cengiz Kuçhan için ise ‘Sorumlu Tutulmaması’ kararına vardı.

“SUÇSUZ OLDUĞUM ORTAYA ÇIKTI“

Sayıştay kararını değerlendiren eski Başkan Mehmet İspiroğlu, “46 milyonluk ihale ile ilgili olarak bürokratlar ile birlikte beni de yargılayan 6. Daire Başkanlığı, vermiş olduğu kararda kamu zararının olduğuna hükmetti. Benim ve başkan yardımcımın sorumluluğunun olmadığını belirten raportörün aksine, 6. Daire Başkanlığı beni de zarardan, üst yönetici olarak sorumlu tuttu. Tabii bu kararı 60 gün içerisinde temyiz etme hakkım var. 6. Daire Başkanlığı kararı önemli; çünkü ‘Bu ihalede 22 milyonluk kamu zararı var’ diyenlere, böyle bir zararın olmadığını da kesinleştirmiş oldu. Sayıştay Başkanlığı, kamu idarelerindeki, kamu zararına hükmedebilecek tek kurum olduğu için, alınan karar herkesi bağlamakta. Bu ihale ile ilgili fırtınalar estiren, beni Karasu halkının 22 milyonunu gasp etmek ile suçlayan İshak Sarı’nın suçlamalarının asılsız olduğu da böylece ortaya çıktı” ifadelerine yer verdi. 

“KARAR HERKESİ BAĞLAR”

Suçlamaların bir diğer muhatabı eski Başkan Yardımcısı Cengiz Kuçhan ise; “Bu karar adli, idari tüm makamları bağlar” dedi. Kendisinin de yargılandığı davanın bu karar sonrasında düşmesi gerektiğini söyleyen Cengiz Kuçhan, “Yaklaşık 5 yıldır İçişleri Bakanlığı Kontrolörü Fatih Çaça’nın ortaya attığı iddialar yüzünden Karasu İlçesi’nin gündeminden düşmeyen bir ihale yolsuzluğu iddiası var. Meclis üyeleri ve bürokratlar bu ihale yüzünden yargılanıyor. Belediye Başkanı İshak Sarı tarafından sürekli şikayet edilen ihalede Türkiye Cumhuriyeti Sayıştay Başkanlığı böyle bir kamu zararına rastlamıyor. Danıştay Başkanlığı ‘Yargılayamazsın’ diyor, Çevre Şehircilik Bakanlığı Teftiş Kurulu ‘Yolsuzluk yok’ diyor. Buna rağmen Belediye Başkanı İshak Sarı ‘Ismarlama ihale’ diyor. ‘22 milyon kamu zararı var’ diyor. ‘Karasu halkının geleceği çalındı’ diyor. O diyor da yargı ‘yok’ diyor. Yerel mahkemeden belgeler, müfettiş raporları saklanıyor. Yüce mahkemelerden, haberdar olmasına rağmen, Belediye Başkanı İshak Sarı bu raporları saklıyor ve mahkemenin yanlış karar almasına yol açıyor” ifadelerine yer verdi.

‘SON SÖZÜ ADALET SÖYLER’

Sayıştay 6. Daire Başkanlığı tarafından alınan kararın herkesi bağladığını söyleyen Kuçhan, “Bu karar sonrasında yargılanan meclis üyeleri de beraat etmeli; çünkü Sayıştay incelemesinde usulsüz borçlanmaya ilişkin tek bir işlem olmadığı gibi, çıkartılan kamu zararının kişilerinde meclis üyeleri de yok. Alınan karara 60 gün içerisinde temyiz yolu açık. Yani 22 milyon denilen zarara Sayıştay Başkanlığı rastlamamış, öyle bir zarar yok. Çıkan zarar, 46 milyonluk ihalede yalnızca 137 bin 652,61 TL. Buna da temyiz etme hakkı verilmiş. Ben biliyorum ki böyle bir zarar da yok. Temyiz sonrası bu zarar da ortadan kalkacak. Son sözü adalet söyler.  Adaleti yanıltanlar ise bu alınan kararın altında kalırlar” diye belirtti. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100

banner99