Sevgili Okurlarım hepinize merhaba,

Tüm iyilikler ve güzellikler sizlerle olsun.

Bu hafta şehrimizin sporu ve eğitimi için önem taşıyan kurumlar arası işbirliği protokollerine ve bu protokollerin kişiler ve kurumlar üzerindeki kazanımlarına değinmek istiyorum. Bunun içinde ilk olarak yönetim kavramı üzerinde duracağım.

Yönetim, örgüt amaçlarının etkili ve verimli olarak gerçekleştirilmesi maksadıyla, planlama, örgütleme, yöneltme, koordinasyon ve kontrol fonksiyonlarına ilişkin kavram, ilke, teori, model ve tekniklerin, sistematik ve bilinçli bir biçimde, maharetle uygulanmasıyla ilgili faaliyetlerin tümüdür. Yönetim fonksiyonları, içerdikleri süreçler itibariyle evrensel bir nitelik taşırlar ve yöneticinin pozisyonu, örgütün tipi ya da büyüklüğü ne olursa olsun değişmezler. Bir anlamda, birkaç kişinin çalıştığı küçük bir örgütten, on binlerce kişinin çalıştığı büyük bir kuruluşa kadar tüm örgütlerde anılan fonksiyonların uygulanması gerektiği söylenebilir.

Amaçları birbirinden farklı olsa da tüm örgütler, amaçlarına ulaşmak için plânlama yapmak, bu plânlara göre örgütü organize etmek, çalışanları bu yönde yönlendirmek, çeşitli kararlar almak ve faaliyetleri koordine ve kontrol etmek zorundadırlar.

Son dönemde akademik çalışmalar ve saha örgütlenmeleri ile önemli çalışmaların altına imzasını atan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyeleri bu ekip çalışmalarının sahaya yansıması olarak Dekan Prof.Dr. Nevzat Mirzeoğlu başkanlığındaki heyetle birçok farklı kurum ile Spor, Eğitim, Rekreasyon alanlarında karşılıklı iletişimi ve yardımlaşmayı sağlayacak işbirliği protokolleri yapmaya devam ediyorlar.

SUBÜ - KıdZania  Protokolü

İki ay gibi kısa zaman diliminde ilk olarak Ülkemizde 2014 yılından beri İstanbul Akasya AVM’de hizmette bulunan ve Dünya çapında 22 Ülke ve 29 Şehirde faaliyet gösteren  KidZania ile işbirliği protokolü yapıldı. KidZania, 0-14 yaş arası geliştirici, fiziksel ve sosyal becerilerini geliştirebildiği, tercihleri ​​meslekleri deneyimleyebildiği, kendi kararlarını verip özgürce hareket edebilen, yaratıcılığını kullanabildiği, arkadaşlar edindiği, ürettiği dünyanın ilk ülkeler ülkesidir. Bu protokolle Spor Bilimleri Fakültesinde Öğrenim gören Spor Yöneticiliği ve Rekreasyon bölümü öğrencileri 7+1 Eğitim Modeli kapsamında uygulamalı eğitimlerini ve yaz stajlarını burada gerçekleştirebilecek aynı zamanda etkinliklerin planlanması ve uygulanması noktasında programlar hazırlayarak takip etme fırsatı bulmuş olacaklardır.

SUBÜ-Gençlik ve Spor Protokolü

Spor Bilimleri Fakültesinde Pandemiden dolayı yapılamayan uygulamalı derslerde yeni yoğunlaştırılmış programın ortaklaşa olarak Gençlik Spor İl Müdürlüğü desteği ile yapılması hususunda görüşen kurumlar ilk olarak Yüzme branşında faaliyet gösterme konusunda anlaştılar. Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Yüzme Tesislerinde ilk olarak 2’şer haftalık periyotlar halinde, 14 ayrı grupta 200’e yakın öğrenciye yüzme dersi verilmesi İhtiyaç halinde diğer branşlar içinde çalışmaların yapılması planlanmaktadır. Üniversite öğrencilerine ve eğitime destek veren İl Spor Müdürümüz Arif Özsoy ve Spor Şube Müdürümüz Özgür Aygün önemli bir işbirliği yapmışlar. Bu konuda Üniversitemizin tesislerinin yetemediği tüm uygulamalı çalışmalar için Taşra teşkilatı kapılarını sonuna kadar öğrencilere açmalıdır diye düşünüyorum.

SUBÜ – ASKF Protokolü

Son olarak geçtiğimiz hafta Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Spor Bilimleri Fakültesi, Sakarya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (ASKF) ile protokol imzalayarak bir iş birliğine daha imza attı. Protokolle yapılacak iş birliği ile SUBÜ Spor Bilimleri Fakültesi öğrencileri 7+1 Uygulamalı Eğitim Modeli kapsamında Sakarya’daki tüm spor kulüplerinde tam zamanlı uygulamalı eğitimlerini gerçekleştirebilecekler aynı zamanda Taraflar protokolle şehirde sporun geliştirilmesi, spor kulüplerinin kurumsallaştırılması ve spor kültürünün yaygınlaştırılması gibi alanlarda birlikte çalışacaklardır. ASKF Başkanı Yaşar Zımba ve Yönetim Kurulu Üyeleri bu protokol İle Üniversite gençliğine ve şehrin sporuna hizmet  adına ellerinden ne geliyorsa tüm gayretlerini göstermelidirler.

Yapılan tüm bu protokollerin yerli yerinde olduğunu,  kazanımlarının zamanla çok daha güzel sonuçları beraberinde getireceğini düşünüyorum.  Bir kentte paydaş örgütler yekpare olarak bu şekilde işbirliği ile eğitime ve spora hizmet ederlerse o kente ve gençliğe daha fazla faydalı olma yolunda ilerlerler.  Spor Bilimleri fakültemizin Büyükşehir Belediyesi Spor Daire Başkanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve  Bazı Ulusal Federasyonlar ile de İşbirliği protokolüne yönelik çalışmaları yapması yönünde önerilerimi sunarım.

Bu süreçte İşbirliğine imza atan Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı ve tüm Bölüm başkanlarına, İşbirliği yapılan kurumlardaki Yöneticilere ve Müdürlere İlimize katkıda bulundukları hizmet için teşekkür ederim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100