Sporcuların bir çoğu spor yaşamlarına öğrencilik yıllarında okullarda başlamışlardır. Bundan dolayı spor faaliyetleri yönüyle okullarımızın insan yaşamında çok önemli bir yeri vardır. Okullarımız her eğitim ve öğretim yılı döneminde bir çok branşta okullar arası müsabakalara katılmakta ve faaliyette bulunmaktadırlar. Bununla beraber yine okul içerisinde turnuvalar, etkinlikler, çeşitli çalışmalarda yapılmaktadır. Aslında sporun temel eğitiminin verildiği ve  bir çok yeni yeteneklerin keşfedildiği okullarımızın bir sporcu fabrikası olduğunu söylersek yanılmayız. 

Değerli Okurlarım, Ülkemizde Beden Eğitimi ve Spor Derslerine yeteri kadar önem verildiğini söyleyemeyiz bu durum yöneticiden yöneticiye, öğrenciden öğrenciye, veliden veliye farklı sebeplerle de değişkenlik göstermektedir. Oysaki bir eğitim kurumunda Matematik, Türkçe ve Fen Bilgisi dersleri ne ise Beden Eğitimi, Görsel Sanatlar ve Müzik dersleri de odur. Eğer bu dersler birbirini desteklerse öğrenci üzerinde çok yönlü bir gelişim elde etmiş oluruz. Öğrencilerimizin akademik başarılarının yanında onların sosyal, sportif ve sanatsal alanlarda da mutlaka bir branşta çalışma yaparak çok yönlü gelişimlerini desteklemeliyiz. Aksi halde tek başına okul başarısı gerçek yaşamda başarılı olunacağının göstergesi de değildir.

Sporda gelişmiş ülkeler okul sporlarına verdikleri önemden dolayı bu gün başarılı olmaktadırlar. Bu ülkelerde her okulun bünyesinde birer spor kulübü vardır. Ülkemizde de geçmiş dönemde her okula bir spor kulübü kurma zorunluluğu getirilmişti. Ama bu proje maalesef sürdürülebilir bir şekilde günümüze kadar taşınamadı. Oysaki Okullarımız, kendi bünyeleri altında kuracakları kulüpler vasıtasıyla sportif faaliyetlerini iyi bir şekilde planlanması ve yapılması, bu faaliyetlerin yasal zemine oturtulması, daha kurumsal hale gelmesi ve Gençlik Spor bakanlığından gerekli desteklerin alınması noktasında kulüpleşme oldukça önem taşımaktadır. Spor kulüplerinin dernek olarak kurulabileceği göz önüne alındığında dernekler ile ilgili yasal hükümler öne çıkmaktadır. Hali hazırda dernekler ile ilgili hukuki düzenlemeler 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’na paralel olacak şekilde 5253 sayılı Dernekler Kanunu’nda yapılmıştır. Spor Kulübü tescil edilmesinin yolu bu şekilde başlamaktadır. 
İlimizde 900 civarı okul varken maalesef Okul Spor kulübü sayımız ise yok denecek kadar azdır. Bu durum belki bir çok öğrenciyi okullarının dışında spor yapmak için farklı alternatifler aramaya itiyor. Gençlik Spor Bakanlığımız ve Milli Eğitim Bakanlığımızın bu  yönde protokolü ve desteklerinin olduğu söz konusudur. Her okul kendi bünyesinde kulüp kurduğu takdirde; spor malzemesi, araç gereç, tesisleşme ve bakım onarım çalışmaları ile diğer faaliyetleri de bakanlıkça ayni ve nakdi olarak desteklenecek ve Okullarımız her türlü etkinliklerini bağımsız bir şekilde kulüp adı altında yürütebileceklerdir. İlimizde görev yaptığı günden bu yana sporun ve sporcunun her daim yanında olan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Fazilet Durmuş hanımefendi bu konuyu daha önce toplantılarında dile getirmişti Müdürümüzün liderliğinde Okul Sporları İl Temsilcimiz İlhan Sütlü ve ekip arkadaşlarının çalışmalarıyla sporun taban birlikleri sayılan okullarımızda kulüpleşmenin sağlam adımları mutlaka atılmalıdır. Tabi bu süreçte Gençlik Spor İl Müdürümüz Arif Özsoy Bey ve ekip arkadaşlarının da desteği çok elzemdir. Tüm  paydaş örgütler hep beraber el ele verdiğinde okullarımızda kurulması gereken spor kulüplerin sayısı arttığında, lisanslı sporcu sayımızda da artış yaşanacak olup, okullarda spor alanları oluşturma ve ihtiyaca göre tesisleşmede bu sayede önem kazanacaktır. Biz Beden Eğitimi ve Spor öğretmenleri yeterki alanımıza sahip çıkalım ve biz istedikten sonra o kulüplerin en iyi şekilde kurulmasına öncülük eder, süreci en sağlıklı şekilde yürütülmesini sağlarız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100