Covid-19 salgını ile mücadelemizde geride bıraktığımız 70 günlük süre zarfında normalleşmeye adım attığımız ve baharında tüm güzelliğini hissettiğimiz şu günlerde umuyorum ki en kısa sürede normal yaşantımıza geri döneceğiz. Hafta içinde Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Hakan Kolayiş hocam ile sosyal medyadan yapmış olduğumuz ‘’Sporda Motivasyon’’ konulu söyleşiyi canlı yayında bir çok izleyicimiz ilgiyle takip etti.

Motive kelimesinin Türkçe olarak karşılığını bulabilmek zordur. Bu kavram İngiliz ve Fransız literatüründeki motive sözcüğünden çıkmıştır. “Motive” teriminin dilimizdeki karşılığı güdü, saik veya harekete geçirici olarak belirlenebilir. Kısaca güdüleme bir insanı belirli amaç için harekete geçiren güç demektir (Eren, 2006). Bir başka bakış açısıyla da motivasyon; iş ortamında ve ortamdaki kişilerin ihtiyaç duydukları tatmin olmayla bitecek bir ortam oluşturup kişinin verimliliğinin en üst seviyeye çıkarılması olarak tanımlanır (Can, 2005).

Motivasyon kavramını içsel ve dışsal motivasyon olarak ikiye ayırabiliriz. İçten motive olan kişi düşünceyi eyleme dönüştürür, hedeflerini belirler ve onlara ulaşmak için harekete geçer. Bu hedeflere ulaşabilmek için kişinin şu aşamalardan geçmesi gerekir ; Kendine inanmak, gizli yetenekleri keşfetmek, yaşamı coşku ile kucaklamak, gelişmeye devam etmek Sağlık için yararlı alışkanlıklar edinmek ve enerjiyi arttırmaktır. Dışsal motivasyon kavramı da diğer insanlar aracılığıyla gelen negatif ve pozitif etkilerde bulunabilen, davranışın tekrarlanma olasılığını arttırıp azaltabilen maddi, manevi değerler taşıyan güçlendirme veya pekiştirmedir. Dışsal ödüller maddi materyaller olabilirler( Örneğin; kupa, para, madalya vb. dışsal ödüller). Dışsal ödüller maddi olmayan kaynaklardan da gelebilir (Örneğin; takdir edilme, övülme vb.) (Konter,1995).

Sporda motivasyon kavramına baktığımızda ise; Performansın oluşmasında, motivasyon ve başarı arasında kayda değer ölçüde ilişki bulunmaktadır. Bir sporcunun antrenmanda ve müsabakada en yüksek performansı göstermesi temel amaçları arasında yer almaktadır. Bu yüzden sporcuların motivasyon düzeyleri ne kadar yüksek olursa performansın artış göstermesi ihtimali gerçekleşecektir. Dolayısıyla sporcuların teknik ve taktik gelişiminin yanı sıra başarıya ulaşmanın yüksek motivasyon ile sağlandığını hem müsabakalarda hem de bilimsel çalışmalarda vurgulanmaktadır. Bu noktada kişinin mutlu bir insan olabilmesi de çok önemlidir. Mutlu bir bireyin kendini iyi hissetmesi hem kendini, hem de takım arkadaşlarını etkiler ve böylece çok yönlü verim elde edilebilir. Sporcunun kendini iyi ve mutlu hissetmesi durumunda motivasyonunun olumlu yönde etkilenmesi kaçınılmaz olacaktır.

Son günlerde popüler bir dizi olan’’ The Last Dance ‘’Michael Jordan’ın  hayatını konu alan bir yaşam öyküsü olarak izlenenlerde en baş sıraları almıştır. M.Jordan bir sözünde ‘’Ben hiçbir zaman başarısız olursam ne olacağını düşünmem. Çünkü bunları düşünmeye başlayıp üzerinde yoğunlaştığımızda olumsuz bir sonuca ulaşırız. Eğer konunun üzerine atlıyorsam başarılı olacağımı düşünüyorumdur, başarısız olursam neler olacağına değil.’’ diye görüş belirterek aslında Motivasyon kavramının altını çizmiştir.

Sonuç olarak ; Sporcuların motivasyonunu yükseltmek için: Sporda kaybetmenin her şey olmadığı öğretilmelidir. Başarının tek başına galibiyet olmadığı anlaşılmalıdır. Sporcunun kişisel hedefleri olmalıdır. Oyundan zevk almak. Kendi yeteneğini bir üst basamağa taşımakgibi. Sporcunun kendi limitleri konusunda gerçekçi değerlendirmeler yapabilmesi sağlanır.
Motivasyonunuzun ve başarınızın her zaman yüksek olması dileğiyle…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100