Sevgili Okurlarım,

Herkese merhabalar,

Bu hafta sizlere, son dönemde önemli projelerin altına imzasını atan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Egzersiz ve Spor Psikolojisi Araştırma Laboratuvarı (ESPAL) hakkında bilgiler aktarmak istiyorum.

Egzersiz ve Spor Psikolojisi Araştırma Laboratuvarı (ESPAL) Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Spor Bilimleri Fakültesi bünyesinde kurulmuştur. ESPAL, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'ndeki ilgili öğretim üyeleri ve onlarla beraber çalışan öğrencilerden oluşmaktadır. Ayrıca, bilimsel çalışmalarını ziyaretçi araştırmacı olarak bu merkezde yürütmek isteyen akademisyenler de buraya katılabilmektedirler. Bu laboratuvarda faaliyetlerini sürdüren araştırmacılar egzersiz ve spor alanındaki bireylerin davranışları ile ilgili bilimsel araştırmalar yürütmektedir. Ayrıca güncel bilimsel bilgiler doğrultusunda, desteğe ihtiyacı olan kişilerle birlikte egzersiz ve spor psikolojisi alanında çeşitli uygulamalar gerçekleştirmektedirler.

ESPAL üyelerinin hedefleri doğrultusunda gerçekleştirdiği faaliyetleri: sporcular, antrenörler, sporcuların ebeveynleri, egzersiz katılımcıları, egzersiz uzmanları, seyirciler ve hakemler gibi egzersiz ve spor alanındaki bireylerin ideal deneyimler yaşamaları ve yüksek performans sergilemeleri için en güncel bilimsel bilgiler doğrultusunda teorik ve uygulamalı araştırmaları kapsamaktadır. Aynı zamanda ESPAL üyeleri, desteğe ihtiyacı olan bireylere egzersiz ve spor psikolojisi alanında eğitim ve danışmanlık hizmeti sağlamaktadırlar. Bununla beraber, bu grubun üyeleri egzersiz ve spor psikolojisi ile ilgili kişi ve kurumlarla ortak faaliyetler yürüterek bu alanın ülkemizdeki ve dünyadaki işlevselliğine katkı sağlamaya yönelik faaliyetlerde de bulunmaktadır.

Spor Bilimleri Fakültesi’nde bulunan ve bilimsel araştırmalarda kullanılan önemli ekipmanlar ve çeşitli yazılımlar ile birlikte grup üyelerinin deneyimleri bir araya gelmekte böylece çok kaliteli bilimsel faaliyetler ortaya çıkmaktadır. Tabi ki, bu noktada üniversite ve fakülte yönetimi ile okuldaki diğer öğretim elemanlarının katkısını da vurgulamak gerekir. Çünkü bu tür başarılı bilimsel gruplar, sadece çok iyi bir kurum kültürü içinde var olabilmektedirler. Ayrıca, araştırma grubundaki lisans ve lisansüstü öğrencilerin de buradaki faaliyetlerini unutmamak gerekir. ESPAL’ın web sitesi ve sosyal medya hesapları incelendiğinde grupta bulunan lisans öğrencilerinden öğretim üyelerine kadar tüm üyelerin bilimsel anlamda ne kadar aktif olduğu görülmektedir.

Son zamanlarda bu araştırma grubu tarafından gerçekleştirilen bilimsel faaliyetler; sporcuların sakatlık sonrası psikolojik toparlanması, Türkçe’ye psikolojik ölçme araçlarının kazandırılması, antrenörlerin sporculara ideal şekilde davranması, sporcuların temel psikolojik ihtiyaçlarının tatmini, sporcuların motivasyonlarının artırılması, aile-sporcu-antrenör arasındaki ilişkinin kalitesi, ebeveynlerin sporculara ideal davranışları ve sporcuların spor ahlakı gibi konular üzerinedir.

ESPAL’ın egzersiz ve spor psikolojisi konusunda bilimsel konularda ve danışmanlık anlamında destek verdiği kurum ve kuruluşlar ise, spor federasyonları, kulüpler, antrenörler, hakemler, veliler, seyirciler ile bu alanda ihtiyacı olan yerel yönetimler ve dernekler gibi kurumlardır.

TÜBİTAK Başarısı

SUBÜ Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda ESPAL merkezindeki diğer öğretim üyeleri ile birlikte lisans ve lisansüstü öğrencilere liderlik yapan ve proje çalışmalarını yürüten Doç. Dr. İhsan Sarı hocamızın hazırlamış olduğu araştırma projesi TÜBİTAK bursu kazanmıştır. Bu projenin TÜBİTAK tarafından onaylanması hem fakültede hem de grup içerisinde sevinçle karşılandı. Bir yıl süre ile Avustralya Curtin Üniversitesi’nde bulunan Fiziksel Aktivite ve İyi Oluş laboratuvarında çalışmalarını sürdürecek olan Dr. Sarı, bu alanda önemli araştırmaları ile tanınan Prof. Dr. Nikos Ntoumanis ile beraber görev yapacaktır. Curtin Üniversitesi’nde bulunan söz konusu laboratuvara, günümüze kadar egzersiz ve spor psikolojisi araştırmaları için yaklaşık 6 Milyon dolar araştırma fonu sağlanmıştır. Bir yıl boyunca gerçekleştirilecek olan çalışmalar neticesinde ‘’Sporcuların motivasyonlarını artırmak amacı ile antrenörlere özel bir eğitim programının’’ geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Bu araştırma grubu ve merkezinin oluşturulmasında emeği geçen tüm üniversite yönetimine, öğretim üyelerine, öğrencilerine ve çalışanlarına teşekkür ederim. Aynı zamanda Doç. Dr. İhsan Sarı’nın projesinin TÜBİTAK gibi önemli bir kurum tarafından desteklenmesinden dolayı kendisini tebrik eder, Curtin Üniversitesi’nde sürdüreceği çalışmalarında başarılar dilerim.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100