Bugünkü yazım ile Yenigün ailesinde 5.ayımı doldurmuş bulunmaktayım. Sizlerden gelen güzel geri bildirimler için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Spor, Sağlık ve yönetim alanındaki yazılarım arasından bu hafta Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitemiz ışığında Spor Bilimleri Fakültemize değinmek istiyorum.

     2018 yılında kuruluşu gerçekleştirilen 6 Fakülte, 12 Meslek Yüksekokulu, 1 Yüksekokul ve Enstitü’yü bünyesinde barındıran Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitemiz bilim ve teknolojiye katkı yapmasının yanında ‘’Bilgiyi beceri ile birleştiren’’ Üniversite sloganı ile yoluna emin adımlarla ilerleyerek nitelikli öğrencilerin yetişmesine katkı sağlamaktadır. 7+1 eğitim modeli ile de yaparak yaşayarak, sahada öğrenme metodunu benimseyerek öğrencileri ve personeli için en iyi yatırımı yapmaktadır. Temel değerlerini; Çözüm odaklı ARGE, Sürekli gelişme, katılımcı yönetişim, uygulamalı eğitim, akademik özgürlük ve etik sorumluluk olarak benimseyen üniversitemizin bu sürdürülebilir başarısında emeği olan başta Sayın Rektörümüz Prof.Dr.Mehmet Sarıbıyık olmak üzere tüm akademik ve idari personeli tebrik ederim.

      Üniversite bünyesinde yer alan Spor Bilimleri Fakültemizin kuruluşu ve eğitim öğretime başlaması 25 yıl kadar olsa da bu süreci dün gibi hatırlıyorum. Sapanca ilçemizin Kırkpınar Beldesinde Fen Edebiyat Fakültesine bağlı olarak Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümü ile başlayan bu yolculuk 1997’de Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunun kurulması ve 2001 yılında okulun kampüse taşınması ile devam etmiştir. Tabi Kırkpınar’da geçen 6 -7 yılda ne tesislerin ne de akademik eğitimin çokta yeterli olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Aradan geçen 20 yıllık süre zarfı içerisinde 2015 yılında bakanlar kurulu kararı ile Spor Bilimleri Fakültesi olarak kuruluşunu tamamlayan okul gerek personel, gerek eğitim, gerekse de tesisleşme anlamında yükselen grafiğini sürdürerek günümüze kadar gelmiştir. Bugün Beden Eğitimi Öğretmenliği, Antrenörlük, Spor Yöneticiliği ve Rekreasyon bölümleriyle hem lisans hem de lisansüstü eğitim-öğretim faaliyetlerini de başarıyla sürdürmektedir.

     Günümüzde fakültenin misyonuna baktığımızda; dünyadaki gelişmelere paralel olarak ülkemizin bilimsel ve toplumsal ihtiyaçlarını da dikkate alarak, bilgi üretimine katkıda bulunmak, bununla beraber sektörel beklentileri karşılayacak esnek ve çok yönlü eğitim programları ile nitelikli spor insanları yetişmesi benimsenmiştir.

     Bir dönem kadrosunda profesör dahi bulunmayan fakülte şu anda 6 profesör, 8 doçent doktor, 6 doktor öğretim üyesi, 10 Öğretim görevlisi  ve 13 araştırma görevlisi ile birlikte  toplamda 42 öğretim elemanı ve 1652 öğrencisi ile eğitim-öğretim hizmet çıtasını ve kalitesini yükselterek bölgede diğer fakültelere oranla daha aktif bir rol oynayarak başarılı çalışmalarını sürdürmektedir. Aynı zamanda öğrenciler tarafından daha çok tercih edilebilir bir düzeye ulaşmıştır. Tabi bu tercih edilebilirlik sadece yeterli tesis imkanı ve akademik personelin üretkenliğinden ibaret değildir. Bunlarla beraber, 7+1 tam zamanlı iş yeri uygulaması ile bilgiyi beceri ile bütünleştirme fırsatı, takım odaklı yönetim anlayışı, İlimizin farklı branşlarda olimpiyat hazırlık merkezlerini bünyesinde barından bölge olması, olimpik sporların yanında doğa ve su sporlarının aktif olduğu bölge, doğa harikası bir kampüsü ve kolay ulaşım sağlanabilmesi de büyük etken olarak sayılabilir.

     Yaklaşık iki yıla yakındır dekanlık görevini başarıyla sürdüren Prof. Dr. Nevzat Mirzeoğlu önderliğinde bölüm başkanları,  Prof Dr. Çetin Yaman, Prof. Dr. Ertuğrul Gelen ve Prof. Dr. Hakan Kolayiş ‘in de önemli çabaları ve akademik personelin verimli çalışmaları ile spor bilimleri fakültesi geçmişten günümüze geldiği nokta itibariyle daha öncede belirtiğim gibi bölgede etkin, tercih edilebilir ve kaliteli eğitim anlayışını sürdürmeye devam etmektedir.

     Fakültenin paydaşlarla olan ilişkilerine baktığımızda; Taşra teşkilatı ile iyi diyalogların hakim olduğunu, spor yöneticiliği son sınıf öğrencilerin staj imkanına sahip olduğunu ve iki kurumun katkısıyla çeşitli projelerin olumlu ilişkiler ile yürütüldüğünü görmekteyiz.  Yeni oluşturulan İl Spor Danışma Kurulunun Belediye, Gençlik Spor İl Müdürlüğü, Üniversite, ASKF ve Sivil toplum kuruluşları dayanışması sayesinde önemli fikir alışverişleri ile de ilimiz spor yönetimine katkılar sağlayacağı aşikardır. Yine geçtiğimiz ay spor bilimleri fakülte temsilcileri ve geniş katılımlı paydaşlar ile Sakaryaspor Kulübü arasında “Herşey Sakaryaspor’umuz için” etiketi ile Sakaryaspor futbol okulları projesinin adımları atıldı. Bir başka protokol ise, Gençlik Spor İl Müdürlüğü ile Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi arasında öğrencilerin, akademisyenlerin ve idari personelin eğitsel, kültürel, gönüllülüğe dayalı sportif faaliyetlerini geliştirmek için Genç Ofis projesi imzalandı. Fakülte buna benzer daha bir çok sempozyum, seminer, kültürel ve sportif bir çok projeye ev sahipliği yapmıştır.

     Sonuç olarak, Spor Bilimleri Fakültesi köklü geçmişi, nitelikli personeli ve öğrencisi, yaptığı proje ve etkinlikler ile yukarıya doğru yükselen eğitim grafiğiyle hem paydaşlar, hem şehrimiz hem de Uygulamalı Bilimler Üniversitesi için önemli bir değer olarak çalışmalarını sürdürmektedir ve bu yönetim anlayışıyla da başarıların artarak devam edeceğine şüphem yoktur.

     Spor yapın, sağlıklı kalın...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100