1 Haziran itibariyle Koronavirüs salgınında normalleşmeye geçiş yaptık. Fakat henüz pandemi süreci bitmiş değil, bu nedenle kişisel tedbirlerimizde çok daha dikkatli olmalı ve  güzel havaların etkisiyle de rehavete kapılmamalıyız. Hafta içinde Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürümüz Arif Özsoy Bey ile canlı yayında gerçekleştirdiğimiz Taşrada Spor Yönetimi konulu sohbeti bir çok takipçimiz ilgiyle izledi.

Kıymetli okurlarım, hatırlanacağı üzere; Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile birlikte yürürlüğe giren 703 sayılı KHK ile Kredi ve Yurtlar Kurumu ile Spor Genel Müdürlüğü teşkilat kanunlarında önemli düzenlemeler yapılarak, bu iki birim Gençlik ve Spor Bakanlığının ana hizmet birimleri haline getirilmişti. Bu çerçevede; yeni sistemin taşrada yapılanması için 27 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 46 ncı maddesi ile 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 202 nci maddesine eklenen üçüncü fıkrada; "Taşra teşkilatında; Gençlik, spor ve yurt hizmetlerini il düzeyinde koordine etmek ve yürütmek üzere il müdürlüklerine bağlı olarak Yurt Hizmetleri Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü ve Spor Hizmetleri Müdürlüğü kurulabilir ibaresi yer almaktadır.

Gerek yeni yapılanma gerekse de geçmişten günümüze gelen yapısı içerisinde Taşra Teşkilatı illerde sporun sevk ve idaresi konusunda çok önemli görevler üstlenmektedir. Bu hususta önemli konulara değindiğimiz sohbetimizden Sakarya özelini sizler için kaleme almak istedim. Görevde 1 yılını dolduran İl Müdürümüz Arif Özsoy ve ekip arkadaşları adına çerçevenin içindeki büyük resme baktığımızda başarılı bir dönem geçirdiklerini söyleyebilirim. Tesisleşmenin ön plana çıktığı hizmetlerde, özellikle karantina döneminde yurtlarımızdaki yönetim süreci ile beraber gençlik ve spor hizmetlerindeki atılımlar ile yoluna emin adımlarla ilerleyen bir taşra teşkilatı olduğunu ifade edebilirim.

İl Müdürümüzün ifadesiyle Yeni Sakarya Atatürk Stadyumu içerisinde kullanılmayan alanların sporun ve sporcunun hizmetine sunularak stadyumun sadece futbol branşına özgü kullanılmayacağını beraberinde diğer branşlar içinde tesisleşmede adımlar atıldığını ifade etti. Bu güçlü adımlar umuyorum ki ilimizdeki amatör branşlara, antrenörlere, hakemlere, yöneticilere ulaşacak ve en önemlisi de halkımızın spora katılımını da arttırarak başarılı sonuçlar verecektir.

Benim İl temsilciliği yaptığım dönemde her zaman söylediğim ve desteklediğim basketbolu ve sporu ilçelerimize yaymalıyız düşüncesi o dönemde kısıtlı kaynaklarla çok fazla hayata geçirilememişti. Şu anda başka bir hamlede İlçelerimizde de önemli tesisleşme adımları atılarak daha çok çocuğun spor branşıyla buluşması ve ilçe halkının herkes için spor felsefesiyle tesislerden yararlanmasının da önünün açılması kuvvetle muhtemel gerçekleşecektir.

Sporun tabana yayılması noktasında okullarımızın da çok önemli yeri olduğunu, Okul Sporları İl Temsilciliğimizin İlhan Sütlü başkanlığında önemli çalışmalara imza attığını vurguladığım da Yaşayan Stad projesi içerisinde Spor Lisesisin de yer alacağını ifade eden Arif Özsoy Bey bu şekilde tesisleşmede eğitimi de destekleyeceklerini ifade etti.

İl Müdürümüz Antrenör ve yönetici istihdamında ihtiyaca göre hareket edileceğini dolayısıyla artan tesislerde ve bununla beraber açılan kulüpler içerisinde yer alan branşlarda da mutlaka antrenör ihtiyacı olabileceğini, teşkilat içerisinde de idari yapıda çalışacak genç arkadaşlarımızın her zaman yer alabileceğini vurguladı.

İlimizde yer alan diğer paydaş örgütler ( Üniversiteler, Belediyeler, STK’lar, Milli Eğitim ve ASKF) ile olan ilişkilerin ve işbirliğinin ne oranda gerçekleştiğini yönelttiğim soruda da Arif Bey tüm paydaşlarla ilişkilerin sağlıklı ve yardımlaşma içerisinde gerçekleştiğini, birlikte önemli protokoller ve projeler gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Taşrada Herkes için Spor mu? Yoksa Başarı ve madalya odaklı bir yapı mı? Sorusuna ise her iki anlayışı da yönetimleri çerçevesinde önemsediklerini, iki yapının da birbirine üstün olmadığını ve ikisini de dengede götürmeye yönelik çabalarının sürdüğünü ifade etti. Stratejik hedef olarak Sakaryamızı ileriki yıllara herkesin de bildiği gibi ‘’Spor Şehri Sakarya’’olarak taşımaya gayret göstereceğiz dedi.

Sonuç olarak, İlimiz taşra teşkilatındaki yeni ekibin İl Müdürümüz koordinatörlüğün de Spor Hizmetlerinde Özgür Aygün idaresinde ve diğer müdürlükler ile 1 yıllık karnesinin başarılı olduğunu söyleyebilirim. Tesisleşme için yerinde ve önemli adımlar atılmasıyla bu durum aşikar, kulüpleşmenin de bu oranda hızlıca artması ve buna paralel mevcut branşlarda yer alan lisanslı sporcu sayılarında da artış yaşamalıyız. Sporun temelini oluşturan okul sporları mutlaka her zaman desteklenmeli, Yerel yönetimler ile işbirliğini arttırarak kitle sporuna yönelik önemli projeler mutlaka sahada kendisini göstermelidir. İlçelerdeki hizmetin merkezdeki hizmet çıtasına eş değer aksamadan yürütülmesi de en önemli esaslardan birisini oluşturmaktadır.

Spor Şehri Sakarya’ya her zaman en iyisi yakışır…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100