Değerli Okurlarım,
Hepinize iyilik ve güzellik dolu bir gün diliyorum.

Bu hafta sizlere Türkiye Spor Yönetim sistemi içerisinde en büyük sivil toplum kuruluşu olma özelliği gösteren Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu (TASKK) spor örgütünden bahsetmek istiyorum.
Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu (TASKK) 29 Ekim 1980 tarihinde Ankara, Bursa, Trabzon ve Samsun Amatör Spor Kulüpleri Federasyonlarının katılımlarıyla Dernekler Kanunu’na göre kurulmuş bir üst örgüttür. TASKK ve ASKF’lerin kuruluş amacı, spor kulüpleri, yöneticileri ve sporcuları arasında birlik ve dayanışmayı sağlamak, spor kulüplerini desteklemek, hangi dalda olursa olsun uğraş veren kulüplerimizin durumlarını düzeltmek, iyileştirmek, yeni haklar elde etmek, spor yönetiminde ve bağımsız spor federasyonlarında başarılı yapılanmayı sağlamada ve Türk Sporunun çağdaş seviyeye çıkarılmasında katkı yapmak, başta devlet kuruluşlarıyla olmak üzere tüm gönüllü spor kuruluşları ile birlikte çalışmak ve sporda tam demokrasi kurulması için mücadele etmektir. 
5253 Sayılı Dernekler Kanunu Gençlik ve Spor Kulüpleri Yönetmeliği bu örgüt yapılanmasının yasal dayanaklarını oluşturmaktadır. Genel Kurul, Yönetim Kurulu, Denetleme kurulu ve Disiplin kurulu konfederasyonun organlarını oluşturmaktadır. 
TASKK’ın  amaçlarından  birisi de, sporun barış, kardeşlik ve sevgi olduğu düşüncesini yaygınlaştırabilmektir. Şöyle ifade edilebilir ki ülke sporunun gelişmesi ve başarılı olabilmesi, amatör spor kulüplerinin gelişmesi ve başarılı olması ile doğru orantılıdır. Bu bağlamda Konfederasyonun büyük bir sorumluluk yüklendiği ortaya çıkacaktır. Dünyada ülkelerin tanınmışlık seviyesinde sporun belirleyici bir rolü vardır. Bu yapıda fark oluşturmanın yolu ise, amatör spordan, amatör spor bilincinden, amatör sporların desteklenmesinden geçmektedir. Ülkemiz gibi genç nüfus oranının yüksek olduğu bir ülke için bu bilinç, çok daha büyük önem taşımaktadır. 
İllerde spor kulüplerinin üst kuruluşu olarak Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu(ASKF), Federasyonların üstünde ise  Konfederasyon şeklinde örgütlenen TASKK’ın illerde kurulan ASKF sayısı 81'e ulaşmıştır. Gençlik ve Spor Kulüpleri Yönetmeliği’ne göre bir şehirde ASKF kurulabilmesi için en az 15 spor kulübü derneğinin bir araya gelmesi gerekmektedir. 
Konfederasyon ve ASKF’ler belli projelerle spor kültürünün yayılması noktasında rol oynamışlardır.  Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğünün’’ Gelin spor yapalım, tek galibi dostluk olsun’’ sloganının yer aldığı Spor tırlarının illeri gezmesi, Amatör Spor Haftası etkinlikleri, Yılın enleri spor ödülleri töreni ve Spor kulüplerine -yeterli olmasa da- malzeme yardımı gibi bir takım çalışmalarda baş göstermişlerdir.

İllerde ASKF yapılanmasında göze çarpan en önemli nokta, amatör spor kulüpleri federasyonu olmasına rağmen futbol spor kulüplerinin temsilcisi gibi hareket etmeleridir.  Diğer taraftan, bu örgütün ülkede sporun geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması açısından bir yetki ve sorumlulukla donatılmadığı gönüllü bir yapı olarak toplumsal sorumluluk taşıdığı görülmektedir. 
Bu tür sivil toplum örgütleri olarak nitelendirilen özerk yapıların Türk sporunda güçlendirilerek bence federasyonlarla entegre olmaları ile ilgili hem yasal mevzuat düzenlemeleri yapmak lazım hem de bu tür kurum ve kuruluşları destekleyerek daha özerk kuruluşlar oluşturmak gerekli diye düşünüyorum. Hem yapısal olarak hem de işleyiş olarak paydaş örgütler bakanlıkla, federasyonlarla, il müdürlükleri ile koordineli çalışmaları hem amatör branşlara destek olmaları hem de spor kültürünün yayılmasında başrol oynamalıdırlar. Bu pandemi krizinde bile TASKK birçok kulüp ve antrenörün yanında çok fazla olamadı şimdilik bir sivil toplum kuruluşunun gücü dışına pek çıkamıyor hem de finansal gücü çok fazla yok. Aslında Taskk’ın da çok ciddi bir pazarlama, halkla ilişkiler ve benzeri birimlere sahip olması gerekiyor.
İlimizde Başkan Yaşar Zımba ve Başkan yardımcısı Uğur Kobaş ile beraber yönetim kurulu üyeleri bu yapının mevcut durumu ve imkanları çerçevesinde ellerinden geleni yapmaya gayret gösteriyorlar. Paydaş örgütler ile protokoller ve işbirliği yapmaktalar. Kendilerine üye olan kulüplere bütçeleri doğrultusunda destek olmaya çalışıyorlar. Başta da dediğim gibi Sakaryaspor ya da futbol özelinde kalmamalı bu destekler İlimizde birçok spor branşı mevcut en önemlisi salon sporları ve engelli sporlar buralarda da daha fazla Askf yapısını görmemiz gerekiyor. Evet belki destek ya da yardım için üyelik şartı söz konusu ama sadece maddi açıdan düşünmemek gerekiyor. İlimizde 25-30 arası aktif spor branşı mevcut  bu federasyon yapısı projeler üretmeli, bünyesinde Spor Bilimleri Fakültelerinde okuyan ya da mezun öğrencileri barındırmalı, tüm amatör spor kulüplerine eşit mesafede yaklaşmalı, sadece futbol kulüpleri bize yeter mantığı güdülmemeli. Askf’ler futbol odaklı yapılanmadan kurtulmak zorundalar ya da yapısal bir takım değişikliklere gitmeliler. Neden sadece yerelde futbol federasyonunun yükünü paylaşıyorlar. Ben şehrimizde ASKF yönetiminin çok daha güzel ve önemli işler yapacağı inancını taşıyor ve kendilerine bu yolda başarılar diliyorum.
Sevgiyle ve Sporla Kalın…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100